Popis:
Téma a problematika krízy v kultúre je často rozoberaná téma, no predsa len nie tak často, aby zarezonovala v širokej verejnosti. A nielen zarezonovala, ale hlavne prebrala ľudí, nainfikovaných materializmom, povrchnosťou a nezáujmom.
Preto som sa v seminárnej práci na tému kultúra na vedľajšej koľaji, snažil poukázať na názory spisovateľov a intelektuálov. Práve oni pociťujú dnešný krízový stav najcitlivejšie,
najviac sa k nemu vyjadrujú, snažia sa nájsť riešenia.
Keďže ide o veľmi širokú tému, ktorú by bolo možné rozobrať aj vo väčšom rozsahu a možno aj v intenciách sociológie, či kulturológie pokúsil som sa čo najjasnejšie určiť a zadefinovať jadro danej problematiky.
V seminárnej práci tiež nechýbajú stručné porovnania s minulosťou, ako aj hľadanie určitých analógií so stavom kultúry v iných krajinách, pre nás bližších, ale aj vzdialenejších.
Problematika kultúrnej defenzívy nie je problémom iba v našom duchovnom a geopolitickom priestore, ale naopak je to jav celosvetový, jav úzko spätý s globalizáciou. Takmer vo všetkých krajinách sveta sa totiž prezentuje rýchle nadobudnutie bohatstva, či slávy ako jediný spôsob na dosiahnutie šťastia, resp. spoločenského uznania.
Kľúčové slová:
kríza kultúry
problematika
kulturológia
globalizácia
spoločenské uznanie
sociológia
Obsah:
- 1 Úvod
2 Čo je príčinou úpadkového stavu kultúry ?
3 Rekviem za kultúrou ?
4 Stav za hranicami slovenska
5 Záver
6 Literatúra a pramene
Zdroje:
- BILASOVÁ, V.,GEREMEŠOVÁ, G.: Malý slovník filozofie, Košice 2000.
- HUIZINA, J.: Kultúra a kríza. Bratislava 2002.
- HUSÁR, J.: Ekonomika vedomostí. Literárny týždenník, 19 , 29. 11. 2006, č. 39- 40, s. 4-5.
- MACHALA, D.: Kultúra na vedľajšej koľaji. Literárny týždenník, 17, 1. 12. 2004, č. 40-41, s. 4-5.
- ŠIKULA ,B.: Kultúra na vedľajšej koľaji. Literárny týždenník, 18, 12.1. 2005, č. 1-2, s. 4-5.