Popis:
Rozvoj cestovného ruchu, ubytovacích, pohostinských, gastronomických, wellnes, kúpeľných, zábavných a ďalších služieb spojených s týmto druhom podnikania sú v dnešnom svete rýchlo rozvíjajúcej sa spoločnosti, infraštruktúry, jednoduchším a čoraz prístupnejším spôsobom dopravy do vzdialenejších destinácií, jednou z prioritných politík Európskej Únie a našej Slovenskej Republiky.
Slovensko z hľadiska prírodných možností, histórie a kultúry má určite čo ponúknuť všetkým návštevníkom a to sa odzrkadľuje na vzrastajúcom počte ubytovacích zariadení, počtu hostí, prenocovaní a príjmov z nich.
To však prináša orgánom štátnej správy a samosprávy tak pozitívne ako aj negatívne externality.
Pozitívne stránky tejto veci sú jednoznačné – príjmy do štátneho rozpočtu, do rozpočtu orgánov miestnej samosprávy, zvyšovanie zamestnanosti a rozvoj v regiónoch a v neposlednom rade zlepšovanie obrazu Slovenska v zahraničí. Negatívne externality (pohyb osôb, doprava, náklady na infraštruktúru, ochrana životného prostredia a pod.) z cestovného ruchu musí štát predvídať, regulovať nežiadúce alebo prijímať opatrenia zabraňujúce ich vzniku.
Z týchto dvoch hlavných dôvodov sú povinní podnikatelia v cestovnom ruchu počas svojej činnosti viesť určité záznamy, uchovávať a predkladať ich a na ich základe im vznikajú určité oznamovacie, daňové a poplatkové povinnosti. Tieto povinnosti sú témou mojej seminárnej práce.
Kľúčové slová:
správne právo
cestovný ruch
podnikanie
Obsah:
- Úvod
Ubytovacie zariadenia, rozdelenie a klasifikácia
Vymedzenie povinností a ich rozdelenie
Domová kniha, hlásenie k pobytu cudzincov
Mesačný výkaz o činnosti ubytovacieho zariadenia
Daň za ubytovanie
Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
Použitá literatúra a zdroje
Zdroje:
- Zákon o miestnych daniach č. 582/2004 Z.z
- Všeobecne záväzné nariadenie mesta Banská Bystrica č. 21/2008 – www.banskabystrica.sk
- Všeobecne záväzné nariadenia mesta Liptovský Mikuláš – www.mikulas.sk
- www.drsr.sk
- www.portal.gov.sk