Popis:
Vznik a vývoj kalendára v Rímskej ríši, stručný popis typov kalendárov, vývoj a význam počítania dní a mesiacov, ina názvoslovie.
Vznik kalendára
Počítanie a určenie času je pre dnešného človeka dôležité a to pre život ako taký, aby vedel kedy ísť do práce, odkedy dokedy je otvorený obchod, kedy su štátne sviatky a podobne. V staroveku bolo počítanie a určenie času prevažne náboženského charakteru, najmä z dôvodu určenia sviatkov a osláv či obradov.
Základnou jednotkou pre určovanie času v staroveku boli pohyby nebeských telies, prevažne Slnka, Mesiaca a hviezd po oblohe. Na tomto základe sa v staroveku objavujú prvé systémy pre určovanie času. Medzi prvé systémy, ktoré určovali denný, mesačný a ročný cyklus pre život boli tri systémy: solárny, lunárny a lunisolárny systém.
1. Solárny (slnečný) – založený na pohybe Slnka, mal vzájone zladiť dni s rokom.
2. Lunárny (mesačný) – založený na pohybe Mesiaca, ktorého cieľom bola zhoda dní s lunárnym mesiacom.
3. Lunisolárny, ktorý sa pokúšal vzájomne zladiť všetky tri časové jednotky
...
Kľúčové slová:
kalendár
rímsky kalendár
čas
dni
mesiace
roky
Obsah:
- Vznik a vývoj kalendára v Rímskej ríši
Stručný popis typov kalendárov
Vývoj a význam počítania dní a mesiacov ich názvoslovie, sviatky v rímskom kalendári, datovanie rokov v rímskej ríši
Juliánsky a gregoriánsky kalendár, ich vývoj, úpravy
Zdroje:
- Zdroje sú uvedené v práci (napríklad)
- ONDREJKA, Kliment. Tajomstvo kalendárov. Bratislava : Slovenská kartografia a. s., 1994 , 192 s. ISBN 80 – 7103 – 000 – 7
- HLAVÁČEK, Ivan – KAŠPAR, Jaroslav – NOVÝ, Rostislav. Vademecum pomocných věd historických. Praha : Svoboda, 1988, 495 s.
- ... a mnohé iné.