Popis:
Nezáleží na tom ako dlho a ako veľa sa učíte aj tak máte stále pocit, že nič nestíhate. K úlohám, ktoré ste nestihli včera vybaviť, sa vám nakopili nové a ešte náročnejšie úlohy. Neviete, čo skôr urobiť a vo všetkom začínate mať chaos. Zdá sa vám to povedomé?
V dnešnej dobe je na náš študentov kladených mnoho rozličných úloh a povinností, z ktorých každá si vyžaduje svoj čas. Ak si dobre nezorganizujeme svoj čas tak, aby sme tieto úlohy zvládli, nastáva situácia, že študent sa ocitá v časovom strese. Pociťujeme to hlavne pri skúškovom období, keď sa musíme učiť na skúšky. Skúšok je veľa ale času málo. V tomto období sme vystavený veľkej psychickej záťaži. Počas celého skúškového obdobia sme pod neustálim stresom. Prejavuje sa to na našej psychickej ale aj fyzickej stránke.
No stresom trpia nielen študenti, ale stres je aktuálnou témou pre všetkých ľudí. Problém stresu na pracovisku nie je nový jav, ale jeho negatívne vplyvy sa začínajú objavovať vo veľkej miere až teraz ako následok rýchlych zmien a prísneho štýlu manažmentu poslednej dekáde. Tieto vplyvy pôsobia nielen na jednotlivca, ale tiež na organizáciu, preto bola nutná identifikácia základných princípov optimálnej stratégie manažmentu stresu. Navrhnutie takej stratégie vyžaduje spoznanie a hlbokú analýzu zdrojov stresu, ktoré treba eliminovať. Veľa takých zdrojov stresu existuje, ktorých intenzita závisí od značného počtu faktorov, preto je implementácia manažmentu stresu náročný proces.
Práca moderného manažéra sa vyznačuje výskytom značného počtu stresujúcich situácií. Každý človek je z času na čas vystavený stresu a nikto proti nemu nie je imúnny. Čím viac komplikovaných situácií prináša náš život, čím viac je ohrozený stresom. V manažérskej pozícii má človek zodpovednosť aj za iných a konečný výsledok vzniká súhrou mnohých faktorov, ktoré nie je vždy jednoduché ovplyvniť. Výkon a výkonnosť pracovníka a manažéra sú často ovplyvňované i maladaptívnymi psychickými stavmi, ako sú: psychická záťaž, frustrácia a stres.
Kľúčové slová:
stres
zdroje stresu
formy stresu
zvládanie stresu
manažment stresu
psychológia
Obsah:
- 1. Úvod
2. Čo je stres
3. Zdroje stresu
3.1 Fyzické, fyzikálne
2.2 Psychologické
4. Typy a rozmery stresu
4.1 Extrémne formy stresu
5. Prejavy a dôsledky stresu
6. Fázy stresu
7. Ako zvládať stres
8. Stratégie manažmentu stresu
9. Záver
10. Použitá literatúra