Popis:
Hlavnou formou pohybu dlhodobého kapitálu sú priame zahraničné investície.
Podľa definície MMF „PZI zahŕňajú všetky transakcie uskutočňované medzi priamym investorom a podnikom s priamymi zahraničnými investíciami“ (Šíbl, Šaková, 2000, 228).
Úlohou PZI je získať dlhodobý vplyv na podnik v zahraničí a cieľom investora je získať rozhodujúci podiel hlasov na riadení spoločnosti.
„Za PZI sú považované len tie investície, ktoré zaisťujú kontrolu a riadenie podniku.“ (Cihelková, Křížková, Kunešová, Martinčík, 2001, 31). PZI, ale nemusia znamenať vybudovanie nového podniku v zahraničí alebo získanie 100 %-ného vlastníctva v existujúcom podniku. Priamy investor teda nemusí vlastniť kontrolný balík či najväčší počet akcií podniku. Pokiaľ ide o určenie hranice vlastníckeho podielu , MMF v minulosti uvádzal rozpätie 10-25 %. „V súčasnosti sa však uplatňuje hranica 10 %. Ak má zahraničný partner aspoň 10 %-ný podiel , investícia patrí do kategórie priamych zahraničných investícií. Ak je podiel menej ako 10 % ide o portfóliové investície. Dôležitejším kritériom je však to, či daný subjekt ovplyvňuje danú spoločnosť alebo nie.
Kľúčové slová:
PZI
investície
vývojové fázy krajín
prijímacia krajina
vývoj
motívy
Obsah:
- Obsah 2
Definovanie a základné členenie PZI 3
Motívy pre vývoz PZI, J. H. Dunning: 5 vývojových fáz krajiny vo vzťahu k PZI 4
Efekty PZI pre prijímaciu krajinu 5
Záver 8
Prílohy 9