Popis:
Čínska filozofia je jedna z najvýznamnejších a najbohatších národných filozofií tvoriacich východnú filozofiu.Predstavuje charakteristický celok podobne ako filozofia západná. Pôvodne sa zaoberala predovšetkým otázkami spoločenského života, problémom poriadku v spoločnosti.
Čínsky filozof sa nepokúša podať úplný a bezchybný systém svetového názoru, v ktorom by všetky vzťahy a skutočnosti viditeľného i neviditeľného sveta našli jednoznačné vysvetlenie; myslenie čínskeho filozofa sa neobmedzuje iba na poznanie, pretože to, čo nám ponúka, sú poukazy na bezprostredné prežívanie vyššej roviny skutočnosti, než je tá rovina, na ktorej sa ľudia vo svojom myslení spravidla pohybujú.
Čínskemu mysliteľovi nejde o to, aby len usporiadal myšlienky ľudského rozumu, t. j. aby ich čo najviac zosúladil a tam, kde sa ukazujú neriešiteľné protiklady, kriticky ich preskúmal a skorigoval, ale o to, aby posunul celé myslenie človeka o stupeň nižšie k bezprostrednému styku s pravými svetovými súvislosťami tak, aby myslenie prešlo do nazerania, a ďalej do prežívania, a odtiaľ rozhodne ovplyvnilo celý život. Takýmto mysliteľom je napr. Lao-c' .
Kľúčové slová:
čínska filozofia
Konfúcius
Konfuciov žiak
Muo Ti
Wang Čchung
Obsah:
- Úvod do čínskej filozofie
Chronologické rozlíšenie čínskej filozofie
Staroveká čínska filozofia
Konfuciov žiak Mencius
Konfuciov žiak Sün-c’
Muo Ti
Wang Čchung
Záver
Zdroje:
- STÖRIG, Hans Joachim: Malé dějiny filosofie. Kostelní Vydří: Karmelitánske nakladatelství, 2000, 630 s.
- kol. autorov: Náuka o spoločnosti. Bratislava: SPN, 2004, 377 s.
- kol. autorov: Filozofický slovník. Bratislava: Pravda, 1989, 616 s.