Popis:
Sociálne reprezentácie, choroby, kvalitatívna analýza.
Úvod
Téma reprezentácií duševnej choroby patrí medzi tie komplikované a často diskutované medzi psychológmi, ale aj v rámci laickej verejnosti. Štúdie, ktoré budem analyzovať sa zameriavajú na sociálne reprezentácie u odborníkov (psychológov, psychiatrov a iných pracovníkov, ktorí sú s duševne chorými v kontakte) a u laickej verejnosti. Konkrétne, snažia sa dopátrať toho, čím sú reprezentácie duševnej choroby naplnená a aké sú vplyvy, azda príčiny toho, že v odbornom a laickom koši reprezentácií jestvujú rozdiely...
Na analýzu a porovnanie som si vybral nasledovné štúdie:
1) MORANT, N. Social representations and professional knowledge: The representation of mental illness among mental health practitioners.
2) DIXIT, S. Meaning and Explanation of Mental Illness: A social Representations Approach.
3) BOVINA, I.B., PANOV, M.S. Common Representations of the Mentally ill Among College students.
Kľúčové slová:
sociálne reprezentácie
štúdie
duševná choroba
duševné choroby
Obsah:
- Úvod
Prvá štúdia: (Morant, 2006)
Výsledky
Druhá štúdia (Dixit, 2005)
Výsledky
Tretia štúdia (Bovina a Panov, 2006)
Výsledky
Kritická reflexia a porovnanie štúdií
Záver
Zdroje:
- BOVINA, I.B., PANOV, M.S. Common Representations of the Mentally ill Among College students. In Russian Education and Society [online]. ISSN 10609393 . August, 2006, Vol. 48, No. 8, pp. 72-91. Dostupné na: EbscoHost, Databáza MEDLINE, AN 22251003.
- DIXIT, S. Meaning and Explanation of Mental Illness: A social Representations Approach. In Psychology Developing Societies [online]. ISSN . 2005, Vol. 17, No. 1, pp. 1-18. Dostupné na: Sage Journals Online, http://pds.sagepub.com/cgi/content/abstract/17/1/1.
- ...