Popis:
Témou mojej práce sú „Spoločenské inštitúcie a organizácie“. Na nasledujúcich stranách by som sa rada pokúsila definovať samotné pojmy inštitúcia, organizácia a korporácia a vysvetliť základný rozdiel, ktorý medzi nimi nachádzame.
Ľudská spoločnosť je komplikovaný systém, charakterizovaný existenciou rôznych inštitúcií, organizácií a korporácií. Tie sú navzájom prepojené zložitou sústavou činností a vzťahov. Tieto ako mnohé iné faktory ovplyvňujú v modernej spoločnosti značnú časť života všetkých občanov.
Za jeden zo základných určujúcich znakov, ktorými sa spoločenský systém odlišuje od iných systémov sa považuje práve existencia ľudí, inštitúcií, organizácií a korporácií najrozličnejšieho druhu, funkcií a vlastností.
Cieľom mojej práce bolo poukázať na rôzne typy spoločenských inštitúcií a organizácií. Spoločenské orgány sú základnou jednotku spoločnosti. Každý člen spoločnosti využíva ich služby a je ich členom. Bez spoločenských orgánov by spoločnosť nebola spoločnosťou. Určité usporiadanie v ľudskom živote je teda viac než nutné a práve existencia inštitúcií, organizácií či korporácií sa stáva prostriedkom na jej uskutočnenie
Vo svojej práci som vybrala som len pár z nich. Nie je možné opísať všetky inštitúcie a organizácie, vzhľadom k tomu, že existenciu mnohých z nich si ani neuvedomujeme. Sú to inštitúcie ako sloboda, cestný poriadok, zmluvy atď., teda inštitúcie, ktoré sú súčasťou bežného života ľudí. Ja som si vybrala pre mňa najzaujímavejšie. Nechcem a ani nemôžem tvrdiť, že sú to tie najdôležitejšie, ale mňa oslovila práve ich existencia.
Kľúčové slová:
inštitúcia
organizácia
korporácia
liečebné inštitúcie
nápravné inštitúcie
autorita
manipulácia
Obsah:
- Úvod
1 Inštitúcia
1.1 Právna inštitúcia
1.2 Inštitúcia rodiny
1.3 Totálne inštitúcie
1.3.1 Nápravné inštitúcie
1.3.2 Vojenské inštitúcie
1.3.3 Liečebné inštitúcie
2 Vzťah inštitúcie a organizácie
3 Organizácia
3.1 Paramilitaristická organizácia
3.2 Pracovná organizácia
4 Korporácia
5 Znaky charakteristické pre inštitúcie, organizácie a korporácie
5.1 Autorita
5.2 Donútenie
5.3 Manipulácia
Záver
Použitá literatúra
Zdroje:
- Keller Jan: Sociologie, byrokracie a organizace. Praha: Sociologické nakladatelství, 1996. 191s.
- Bakošová Emília a Vaculíková Nadežda: Základy sociológie práva. Bratislava: Vydavateľské oddelenie Právnickej fakulty UK 2003. 224s.
- Ottová Eva: Teória práva. Bratislava: Vydavateľské oddelenie Právnickej fakulty UK 2005. 226s.
- Maříková Hana: Velký sociologický slovník I. A-O. Praha: Vydavatelství Karolinum Univerzita Karlova 1996. 747s.
- Klener Pavel: Velký sociologický slovník II. O-P. Praha: Vydavatelství Karolinum Univerzita Karlova 1996. 749-1627s.
- Kiczko Ladislav a kol.: Slovník spoločenských vied. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo 1997. 303s.