Popis:
Súťažná politika predstavuje vitálny rozmer pre ostatné sektorálne politiky tvoriace súčasť hospodárskej politiky štátu, ako aj rozhodujúci prínos pre dosiahnutie jej cieľov. Hospodárska politika je prístup štátu k ekonomike krajiny, z čoho vyplýva, že súťažná politika je prístup štátu k hospodárskej súťaži v krajine. Súťažná politika je súborom opatrení zámerov určitých osôb, ktorý predstavuje určité usporiadanie ekonomiky.
Zavádzaním a uplatňovaním pravidiel hospodárskej súťaže sa zvyšuje sloboda konania. Odstraňujú sa formálne a neformálne bariéry, uplatňuje sa optimálny stupeň regulačných aktivít štátu.
Úlohou súťažnej politiky musí byť vytvorenie prijateľného rámca, ktorý umožní podnikateľským subjektom prispôsobovať sa novým možnostiam vytvorením elimináciou národných bariér. Uplatňovaním a zavádzaním princípov súťažnej politiky sa bude dotvárať prostredie napomáhajúce tvorbu podmienok a rovnováhu medzi dopytom a ponukou, založenú na voľnej „súhre“ trhových síl, liberalizácii cien a absencii bariér vstupu na trh a výstupu z neho.
Súťažnú politiku determinujú určité zásady formálneho a neformálneho charakteru, ktoré rozdeľujeme na:
• Formálne pravidlá - legislatíva, celkové prostredie (zákony ovplyvňujúce rovnosť šancí, vymožiteľnosť práva),
• Neformálne pravidla - informovanosť verejnosti, ovplyvňovanie verejnej mienky.
Kľúčové slová:
Súťažná politika
Hospodárska politika
Formálne pravidlá
Neformálne pravidla
Cieľom súťažnej politiky
základný princíp
trhové hospodárstvo
Teoretické koncepcie hospodárskej súťaže
Kontestabi...
Zdroje:
- Vincúr, P a kolektív : Teória a prax hospodárskej politiky, Bratislava, sprint, 2005