Popis:
Pojem svedomie je asi rovnako známy v laickej i v odbornej časti verejnosti. Svedomie je akýsi vnútorný hlas, ktorý sa snaží docieliť čistotu a mravnosť. Napriek tomu, že svedomie nie je rovnako rozvinuté u každého z nás, je jednou z tých entít, ktoré nás od seba nielen rozlišujú, ale predovšetkým nás zbližujú. Pretože nech už je u jednotlivca rozvinuté akokoľvek, má ho každý z nás.
So svedomím sme konfrontovaní denne. Či už ide o naše vlastné rozhodovanie, na ktorom má svedomie najväčšiu zásluhu, alebo o morálne posudzovanie každodenných udalostí, odohrávajúcich sa okolo nás. Svedomie je pri rozhodovaní najlepším „radcom“ ale zároveň naším najväčším vnútorným „kritikom“. Je spojené s našim charakterom a našim zaradením do spoločnosti. Preto sa „neobjavuje“ iba vtedy, keď sa človek musí rozhodnúť pri riešení určitého morálneho problému, ale „zúčastňuje“ sa aj drobných „sociálnych“ rozhodnutí, ako napríklad uvoľnenie miesta staršiemu človeku v autobuse. Svedomie je veľmi ťažké „umlčať“ a takmer nemožne „prekričať“, pretože stelesňuje to morálne v nás. To vystihuje výrok Françoisa Fénelona: „Človek nikdy nie je vynachádzavejší, ako keď ide o to, aby oklamal sám seba a umlčal výčitky svedomia“.
Kľúčové slová:
svedomie
psychológia
formovanie
deformovanie svedomia
výčitky
Obsah:
- Svedomie
História pojmu
Svedomie v psychológii
Svedomie z pohľadu Freuda, Junga a Frankla
Formovanie a deformovanie svedomia
Výskum
Záver
Otázky do diskusie
Použitá literatúra:
Zdroje:
- Freud, S.(1997). Sebrané spisy Sigmunda Freuda. Nová řada přednášek k úvodu do psychoanalýzy. Patnácta kniha. Praha: Psychoanalytické nakladateľstvo
- Groenendyk, A; Volling, B.(2007). Coparenting and Early Conscience Development in the Family. The Journal of Genetic Psychology, 2007, 168,2, 201-224
- Halama, P. (2002). Problém svedomia v existenciálnej analýze a logoterapii V. E. Frankla. Filozofia, 57,3 , s. 206-212.
- Hardon A.J.(bez udania roku). Umenie utvárať svedomie dieťaťa. Institut svatého Josefe.http://www.stjoseph.cz/clanky/umeni_utvaret_svedomi_ditete_john_hardon.htm.
- Mráz, M.(2001). Etika. Trnava
- Skoblík, J.(1999). Podněty pro poznávaní pravdy človeka, získané z neteologických oboru. Praha
- Striženec, M. (2001). Súčasná psychológia náboženstva., Bratislava: Iris
- Störig, H.J.(1991). Malé dějiny filozofie. Praha: Zvon
- Šprunk, K.(2004). Základní pojmy filosofické etiky. Praha: Jabok
- Tavel, P(2004). Psychologické pohľady na svedomie. Paidagogos. 17, Dostupné na internete: < http://www.paidagogos.net >.
- Vajda, J.(1993). Etika. Nitra: Enigma