Popis:
Symboly vytvárajú univerzálny jazyk, ktorý je tým záhadnejší, čím ďalej stojíme od pomyselných vzorov a pohľadov tých, čo ich vymysleli.
Pôvodne boli symboly, typickými, známymi objektmi predstavujúcimi niečo abstraktné (myšlienka, vlastnosť, cit, viera alebo obava). Piktogramy a ideogramy, ktoré v konečnom štádiu viedli k vzniku abecedy, boli odvodené od skorších symbolov, ktoré používali primitívne kmene pri svojich kúzlach a mágii. Symbolika sa nemusela rozširovať len navonok, ale aj smerom dovnútra, teda do okamihov každodenného života.
Tradičná symbolika má podobnú históriu vývoja, symbol prechádza od jedného významu k druhému, až postupne nadobúda veľa významov. Symbol nemá ustálený význam. Pri vytváraní svojho symbolického jazyka si odlišné spoločnosti často vyberali tie isté prejavy z prirodzeného prostredia. Fenoménom je napríklad blýskanie, ktoré vo všetkých kultúrach označuje búrlivý boží hnev, plodnosť a úrodnosť, takže ľudia, ktorí sa vôbec nepoznajú, môžu rozpoznať istú zhodu v tejto symbolike. Interpretácia iných symbolov však závisí od sociálnych, citových alebo duchovných potrieb špecifických kultúr.
Symbolika je plná záhad a odborníci na symboly majú často rozdielny názor na pôvod toho- ktorého symbolu. Rôzne interpretácie neuberajú symbolom na význame, ale naznačujú, že je dobré poznať ich pôvod, aby sme pochopili bohatstvo. Mnohé sú založené na mýtoch, legendách, ktoré sa šírili ústnym podaním, až neskôr boli zaznamenávané v písomnej podobe a sú plné symbolických a alegorických významov.
...
Kľúčové slová:
symbolika
farba
symbol
insígnie
výtvarné umenie
symbolický význam
význam farieb
umenie
kríž
matka
had
da Vinci
Cavaraggio
Obsah:
- Úvod
Symbolický význam farieb
Význam niektorých symbolov
Symbolika v umení
Zoznam bibliografických odkazov
Zdroje:
- COOPEROVÁ, J. C.: Ilustrovaná encyklopedie tradičních symbolů. Praha: Mladá fronta, 1999, 239 s., ISBN 80-204-0761-8
- KENNER, T. A.: Symboly a jejich skrytý význam. Praha: Metafora, 2006, 160 s., ISBN 978-80-7359-079-6
- MYSLIVEČEK, M.: Panoptikum symbolů, značek a znamení. Praha: Horizont, 1994, 277 s., ISBN 80-7012-073-8
- TRESIDDER, J.: 1001 symbolov. Bratislava: Ikar, 2003, 373 s., ISBN 80-551-0869-2