Popis:
Psychoterapia je jednou z intervenčných metód používaných v rámci praxe pedagogicko - psychologických poradní a centier výchovnej a psychologickej prevencie. Vyberáme si jeden z terapeutických prístupov, systemickú terapiu - kvôli jeho flexibilite a efektívnosti pri práci s jednotlivcom i sociálnym systémom - triedou, rodinou, kontextom školy. Ďalšie pozitíva opisovaného prístupu uvádzame nižšie.
Inšpirujúc sa Kurtom Ludewigom (1992), chápeme systemickú terapiu ako liečbu slovom alebo, ako hovorí I. Úlehla (1996), dialógom; ako reflektované balansovanie medzi pripájaním sa, rešpektujúcim poznávaním klientovho sveta a čudovaním sa samozrejmostiam, kladením otázok, rozvíjaním nových pohľadov.
Cieľom systemickej terapie je dialogické vytváranie nových významov tak, aby klientove opisy problému a trápenia boli modifikované k opisom neproblémovým, resp. menej problémovým. Autori rozvíjajú konštruktivistické chápanie roly terapeuta ako zúčastneného pozorovateľa a spolutvorcu rozhovoru, ktorý svojou zvedavosťou a rešpektom ku klientovi je akýmsi „umelcom“ rozhovoru. Terapeutova úloha je zabezpečiť rozhovor, ktorý bude dosť bezpečný a zároveň inšpiratívny, nový. Terapeut potrebuje byť dostatočne kritický k vlastným i klientovým úsudkom a popisom, potrebuje rozvíjať pozíciu neutrality, teda reflektovaného záujmu o všetky sa vyskytujúce témy a uhly pohľadu (Goolishian, Anderson, 1991).
...
Kľúčové slová:
terapia
systemická terapia
terapeutický proces
psychoterapia
dialóg
liečba slovom
liečba dialógom
konštruktivizmus
skutočnosť
kauzalita
naratívna terapia
terapeut
Obsah:
- Systemická terapia - stručný pohľad na súčasný stav teórie a praxe
Teoretické východiská
Kauzalita: Čo je príčinou čoho?
Jazyk: Ako vytvárame sociálnu skutočnosť?
Terapeutický proces
Príprava na prvé stretnutie s klientom
Štruktúru prvého stretnutia
Ďalší priebeh terapie
Ukončenie terapie
Zdroje:
- BERG, Insoo, Kim, De JONG, Peter. 1996. Solution - Building Conversations: Co-constructing a Sense of Competence with Clients. Families in Society, 77, 376-391.
- CECCHIN, Cianfranco et al. 1994. The Cybernetics of Prejudices in the Pactice of Psychotherapy. LONDON : KARNAC BOOKS, 232 s. ISBN 40-4548-454-30.
- GOOLISHIAN, Harold, ANDERSON. Harlene. 1991. Lidské systémy a jak s nimi pracujeme. Studijný text pro účastníky výcviku ISZ. 12 s.
- KRATOCHVÍL, Stanislav. 1997. Základy psychoterapie. Praha : PORTÁL, 385 s. ISBN 80-7178-179-7.
- LUDEWIG, Kurt. 1992. Systemická terapie, základy klinické teorie a praxe. Praha : PALLATA, 154 s. ISBN 80-901710-0-1.
- STRNAD, Vratislav. 2005. Ústne zdelenie, výcvik v systemickej psychoterapii.
- ÚLEHLA, Ivan. 1996. Umění pomáhať. Učebnice metod sociální praxe. Písek : RENESANCE, 157 s.
- VON FOERSTER, Heinz, VON GLASERSFELD, Ernst. 1989. Radikální konstruktivizmus. Studijný text pro účastníky výcviku ISZ. 4 s.
- VON SCHLIPPE, Arist, SCHWEITZER Jochen. 2001. Systemická terapie a poradenství, Brno : Cesta, 274 s. ISBN 80-7295-013-4.
- WHITE, Michael, EPSTON, David. 1990. Narrative Means to Therapeutic Ends. Adelaide: Dulwitch Centre. 354 s.