Popis:
Samovražda predstavuje spôsobenie si smrti sebou samým. Vymedzením tohto pojmu sa zaoberalo mnoho lekárov, psychológov, filozofov a iných odborníkov, preto aj v odbornej literatúre môžeme nájsť viacero jeho vysvetlení. Uvádzame len niektoré:
„Samovražda je po latinsky označovaná termínom suicídium, ktorý je odvodený od slov sui - seba ceadere - zabiť, čo znamená zabitie seba. Tento termín zaviedol do literatúry v roku 1651 W. Charleton. Dovtedy sa používali označenia napr. spôsobiť si vlastnú smrť, zahynuť vlastnými rukami a pod.“
„Samovražda (suicídium) je vlastné úmyselné sebausmrtenie. Ako sociálny jav je jednoznačne neželateľná a považovaná za sociálnopatologickú.“
„Zámerný a sebapoškodzujúci akt, pri ktorom si osoba, ktorá sa ho dopustí, nemôže byť istá, či ho prežije,“ ďalšia z definícií, ktorej autorom je Stengel.
Z psychopatologického hľadiska sa klasifikuje ako „ charakteristické skratové konanie, pri ktorom človek nie je schopný znášať - podľa vlastného spravidla neoprávneného úsudku - neznesiteľnú situáciu a nehľadá iný variant ako zničiť sám seba.“
Kľúčové slová:
samovražednosť
samovraždy
mýty
liečba
motívy
terminológia
Obsah:
- 1 Terminológia samovražednosti
2 Historický prehľad samovražednosti
3 Delenie samovrážd
4 Motívy a príčiny samovrážd
5 Spôsoby a prostriedky spáchania samovrážd
6 Mýty a predstavy o samovraždách
7 Liečba samovražedného konania
8 Prevencia samovrážd
Zdroje:
- BALOGOVÁ, B. a i.: Vybrané kapitoly zo sociálnej patológie. Prešov : 2003, 90 s.
- HRONCOVÁ, J.: Vývojové tendencie samovrážd v SR a možnosti ich prevencie. In: Zborník vedeckovýskumných prác katedry pedagogiky. Banská Bystrica : 2006, 220 s.
- HRONCOVÁ, J. — KRAUS, B. a i.: Sociálna patológia pre sociálnych pracovníkov a pedagógov. Banská Bystrica : 2006, 250 s.
- KOUTEK, J. — KOCOURKOVÁ, J.: Sebevražedné chování. Praha : 2003, 85 s.
- ONDREJKOVIČ, P. a i.: Sociálna patológia. Bratislava : 2000, 172 s.