Popis:
Najznámejšou a asi najpoužívanejšou je definícia TUR podľa správy Naša spoločná budúcnosť: Trvalo udržateľný rozvoj je taký rozvoj, ktorý umožňuje uspokojovanie potrieb súčasných generácií bez toho, aby boli ohrozené nároky budúcich generácií na uspokojovanie ich potrieb. (Brundtlandt et al., 1987)
Trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti je taký rozvoj, ktorý súčasným i budúcim generáciám zachováva možnosť uspokojovať ich základné životné potreby a pritom neznižuje rozmanitosť prírody a zachováva prirodzené funkcie ekosystémov (§ 6 zákona č. 17/1992 Zb. o životnom prostredí).
Trvalo udržateľný rozvoj je cielený, dlhodobý (priebežný), komplexný a synergický proces ovplyvňujúci všetky oblasti života (duchovná, sociálna, ekonomická, environmentálna a inštitucionálna), odohrávajúci sa na viacerých úrovniach (miestna, regionálna, národná, medzinárodná) a smerujúci prostredníctvom uplatňovania praktických nástrojov a inštitúcií k takému modelu fungovania spoločnosti, ktorý kvalitne uspokojuje materiálne, duchovné a sociálne potreby a záujmy ľudí, pričom rešpektuje hodnoty prírody a neprekračuje medze únosnej zaťažiteľnosti (kapacity) prírody, resp. krajiny a jej zdrojov. (Národná stratégia trvalo udržateľného rozvoja Slovenskej republiky, 2000)
Kľúčové slová:
trvalo udržateľný rozvoj
agenda 21
štátna environmentálna politika
národný environmentálny akčný program
Obsah:
- Trvalo udržateľný rozvoj
Významné dokumenty uplatňované z koncepcie TUR v SR
Priority a stratégie štátnej environmentálnej politiky
Zásady štátnej environmentálnej politiky
Ciele štátnej environmentálnej politiky
AGENDA 21
Oblasti Agendy 21
Národný environmentálny akčný program II (NEAP II)
Akčný plán trvalo udržateľného rozvoja v SR na roky 2005 - 2010
Národná stratégia TUR v SR
Indikátory trvalo udržateľného rozvoja v Slovenskej republike.