Popis:
NÁRODNÉ ODBOROVÉ HNUTIE
Odborové hnutie možno definovať ako spojenectvo pracujúcich za účelom kolektív-nej ochrany a na podporu svojich pracovných potrieb a záujmov. Záujmy pracovníkov zahŕňajú viacero aspektov. Môže ísť o:
Ekonomické zabezpečenie - pracovníci sa spájajú do únií, aby si zabezpečili, že získajú prácu, dostanú príjem, ktorý im patrí a že nebudú z práce nespravodlivo prepustení. Od-bory sa tiež starajú o to, aby pracujúci nerobili prácu za podmienok, ktoré ohrozujú ich zdravie a bezpečnosť.
Spoluúčasť na rozhodovaní - odbory umožňujú pracovníkom vyjadriť nahlas svoje obavy a presadiť svoje požiadavky vo veciach, ktoré sa ich týkajú. Odbory sa môžu vytvárať aj v prípadoch, keď mzdy pracovníkov sú uspokojivé, ale chcú napr., aby sa s nimi žiadnym spôsobom a za žiadnych okolností nezaobchádzalo zle. Pre pracovníkov je dôležité, aby sa im len čisto neprikazovalo, a to tak zo strany ich zamestnávateľov, ale aj v spoločnosti ako celku.
Sebaúcta a uznanie - pracujúci vytvárajú odbory, aby si navzájom pomohli získať úctu, ktorá sa im zvyčajne nedostáva. Spoločenské uznanie pracujúcich ako občanov je pod-dimenzované, preto je potrebné, aby držali spolu a tak presadzovali rovnaké a slušné zaobchádzanie s nimi.
Kľúčové slová:
odbory
odborové hnutie
konfederácia
zväzy
sociálny dialóg
zameranie
Obsah:
- Národné odborové hnutie
Organizácie odborového hnutia
Zmeny a vývoj sociálneho dialógu v slovenskej republike po roku 1989, legislatíva
Konfederácia odborových zväzov slovenskej republiky
Čo sú odbory?
Koz sr - poslanie, cieľ, zameranie
Štruktúra orgánov konfederácie odborových zväzov sr
Prehľad o ďalších orgánoch koz sr