Popis:
Učenie nie je len o tom niečo sa ,,nabifľovať,, bez toho, aby sme to pochopili a taktiež nie o tom učiť sa z donútenia len preto, že to niekto iný od nás požaduje. Učenie by malo byť pre samotných žiakov záľubou, radosťou a potešením z toho, že sa niečo nové dozvedia a naučia. V hlavnej miere by sa mali žiaci na učení podieľať a nebyť len pasívnymi pozorovateľmi. Pretože len tak získajú z učenia zážitok, ktorý si uchovajú vo svojej pamäti a srdci aj niekoľko rokov, ba možno aj po celý život. Toto všetko nám v dnešnej dobe umožňuje práve zážitkové učenie, ktoré sa postupne dostáva do popredia a začína sa čoraz častejšie začleňovať do výchovnovzdelávacieho procesu.
Zážitkové učenie je učenie nielen prostredníctvom rozumu a rúk, ale v hlavnej miere prostredníctvom srdca. Založené je na tvorivej práci, ktorá umožňuje získanie nových skúseností a zážitkov. Práve u detí je veľmi dôležité, aby svoj okolitý svet poznávali všetkými svojimi zmyslami. Je preto nutné, aby sme deti zapájali do činnosti a budovali u nich pocit, že sú súčasťou a nielen pasívnym pozorovateľom. Dovoľme im, aby rozvíjali svoju fantáziu, ktorá je u detí jedinečná a odlišná od dospelých. Najviac sa deti naučia práve tým, že budú sami objavovať, experimentovať, skúšať. Tým získavajú vlastné skúsenosti a zážitky, ktoré môžu využiť v praxi. Práve zážitok je stavebným kameňom celého zážitkového učenia, ktorý deti získavajú z objavovania, experimentovania a podobne.
...
Kľúčové slová:
zážitkové učenie
zážitok
učenie
výučba
učiteľstvo
pedagogika
vyučovanie
zážitková pedagogika
zážitkové vzdelávanie
výchova
tradičná výchova
Komenský
Obsah:
- ÚVOD 3
Zážitková pedagogika 4
Pojem „zážitok“ 4
Predstavitelia zážitkovej pedagogiky 4
Metódy zážitkovej pedagogiky 5
Metóda prístupu pedagóga 6
Metóda interakcie 6
Metóda transferu 6
Metóda reflexie 6
Simulačná metóda 6
Dramatizačná metóda 6
Kognitívna metóda 6
Heuristická metóda 7
Projektová metóda 7
Konštruktivistická metóda 7
Motivácia a motív 7
Prostriedky motivácie 8
Prírodná výchova a tradičná výchova 8
Prostriedky zážitkovej pedagogiky 8
Model komfortnej zóny 9
Projektovanie 9
Fázy prípravy a realizácie projektu 9
Zážitková pedagogika a jej realizácia v praxi 10
Zoznam bibliografických zdrojov 11
Zdroje:
- ABCZUNOVÁ, Z.: Aplikovanie zážitkového vyučovania na 1.stupni základnej školy. MPC Bratislava. Osvedčená pedagogická skúsenosť edukačnej praxe. 2013. Prešov.
- FRANC, D., ZOUNKOVÁ, D., MARTIN, A.: Učení zážitkem a hrou: praktická príručka inštruktora. 1. vyd. Brno. Computer Press. 2007. ISBN 978-80-251-1701-9.
- HANUŠ, R., CHYTYLOVÁ L. 2009. Zážitkové pedagogické učení . Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-2816-2
- JIRÁSEK I., 2019. Zážitková pedagogika : teórie holistické výchovy (v prířode a volném čase). Praha: Portál, s.r.o, 2019. ISBN 978-80-262-1485-4
- KRATOCHVÍLOVÁ, E. 2004. Pedagogika voľného času. Výchova v čase mimo vyučovania v pg. teórii a praxi. Bratislava : UK, 2004.
- VEREŠOVÁ, J.: Zážitková pedagogika vo voľnočasových aktivitách. Metodicko- pedagogické centrum. Bratislava. 2014. ISBN 978-80-8052-581-1