Popis:
Význam komunikácie je nesmierny, pretože prostredníctvom nej sa umožňujú vzájomné kontakty medzi ľuďmi. Komunikácia je vlastným nositeľom sociálneho diania. Jej význam pre vývoj jedinca je v tom, že štrukturuje jeho okolie, určuje jeho miesto v sociálnom poli a jeho prostriedkom k úspešnému prispôsobeniu sa. Prostredníctvom nej jedinec dostáva pokyny pre riadenie svojho správania, prenášajú sa naňho normy a hodnoty skupiny.
Vymedzenie pojmu
Samotné slovo komunikácia je latinského pôvodu (communicare). Znamená sprostredkovať svoje myšlienky, predstavy, zámery niekomu inému. O komunikácii možno hovoriť v rôznych odboroch ľudskej činnosti, všade tam, kde máme namysli prenos správ a informácií.
Pedagogická komunikácia je špecifickým prípadom sociálnej komunikácie. Komunikácia, ktorá sleduje pedagogické ciele, je prostriedkom napomáhajúcim zvyšovať efektívnosť výchovy a vzdelávania. Účastníkov pedagogickej komunikácie možno rozdeliť do dvoch skupín:
Do jednej skupiny patria tí, ktorí ovplyvňujú a riadia priebeh komunikácie s predstaviteľmi druhej skupiny (učiteľ, vychovávateľ, asistent, rodič, autor učebnice, a ďalší).
...
Kľúčové slová:
komunikácia
druhy komunikácie
výchovno-vzdelávací proces
Obsah:
- Vymedzenie pojmu
Druhy komunikácie
Efektívnosť pedagogickej komunikácie
Použitá literatúra
Zdroje:
- LOKŠOVÁ I., PORTÍK M., Pedagogická komunikácia, PgF UPJŠ, 1993, Prešov
- GAVORA P. a kol., Pedagogická komunikácia v ZŠ, Veda, 1988, Bratislava
- BAKOŠOVA Z., Sociálna pedagogika ako životná pomoc, FF Univ. Komenského, 2008, Bratislava
- KRAUS B., Základy sociální pedagogiky, Portál, 2008, Praha
- http://www.szs.edu.sk/akcie/soc_2006/prace/halcinova_vidumska.pdf