Popis:
1 Význam teórie pre prax v OPČ
Pri realizácií operatívno-pátracej činnosti sa využívajú jednotlivé metódy, ktoré sú dôležité ako teória pre prax OPČ. V rámci spomenutých metód sa umožňuje získavanie, zisťovanie, skúmanie, odhaľovanie, identifikovanie a predovšetkým aj hodnotenie jednotlivých informácií. Účel ich využitia je poznanie objektov materiálneho alebo sociálneho charakteru a vytvorenie predpokladov na ovplyvnenie ich správania.
Čo sa týka metód, čiže teórie využívajúcich v rámci operatívno-pátracej činnosti je možné vyjadriť skutočnosť, že tieto metódy sa považujú za systém metodických, technických ako aj taktických postupov, operácií ako aj prostriedkov. V rámci praxe sú v nich zakomponované poznatky, ktoré sa získali postupmi, prostriedkami využívaných pri účelovom poznaní jednotlivých objektov. V kontexte tejto charakteristiky systém krokov v obsahu metód OPČ je konštruovaný účelovo vytvorenými postupmi, ktorými sú poznávané relevantné skutočnosti v procesoch tejto špecifickej činnosti. Postup chápeme ako určitý návod na racionálny a efektívny spôsob činnosti v konkrétnych podmienkach využívania určitej metódy.
Aplikácia určitej metódy v účelovo realizovaných procesoch OPČ závisí od toho, do akej miery jej obsah zodpovedá sledovaným zámerom, pretože otázky „čo skúmať“ a „prečo skúmať“ sú neoddeliteľné od otázky „ako skúmať“, teda akú metódu použiť.
V rámci operatívno-pátracích činností sa využívajú predovšetkým metódy, ktorými sa vykonáva:
...
Kľúčové slová:
OPČ
operatívno pátracia činnosť
pátranie
informácia
prehliadka
objasňovanie
preverovanie
výsluch
alibi
kriminálna analýza
polícia
Obsah:
- 1 Význam teórie pre prax v OPČ 3
1.2 Aplikácia teórie v praxi 3
ZOZNAM POUŽITEJ LITERATÚRY 6
Zdroje:
- LISOŇ, M., ZAVALIDROGA, Š. Metódy operatívnej činnosti polície. In Policajná teória a prax. roč. 14, č. 4/2006. s. 17 - 34.
- LISOŇ, M. Teória policajného operatívneho poznania. APZ, 2012. s.213, ISBN 978-80-8054-540-6