Popis:
Washingtonská zmluva alebo Washingtonská námorná zmluva bola zmluva ktorú uzatvorili po prvej svetovej vojne päť najmocnejších námorných veľmocí: Spojené kráľovstvo, USA, Japonsko, Francúzsko a Taliansko (ZSSR vtedy ešte nemal vybudovanú veľkú námornú silu, a po cárskom Rusku nezostalo mnoho lodí) 6. februára 1922. V zmluve sa stanovili celkové tonáže národných loďstiev jednotlivých štátov, výtlak jednotlivých tried lodí a ich ráž. Zmluva zostala v platnosti až do nástupu nacistov v Nemecku a na východe do zvýšenej militarizácie Japonska v rokoch 1934-1935, kedy tieto dva štáty porušili ustanovenia Washingtonskej zmluvy, a tým vlastne samotnú zmluvu anulovali.
Washingtonská zmluva určovala:
· maximálnu tonáž loďstiev
· maximálnu tonáž tried lodí a ich maximálnu ráž
Vo Washingtonskej dohode nebolo definované koľko lietadiel môže byť na lietadlovej lodi, a naopak ráž diel 203 mm na lietadlovej lodi sa neskôr ukázala ako zbytočne veľká.
Washingtonská dohoda definitívne odsunula Veľkú Britániu z pozície "kráľovnej morí", keďže tonáž USA bola stanovená v pomere 1:1 k tonáži Spojeného kráľovstva. Dovtedy Spojené kráľovstvo presadzovalo doktrínu, že výtlak jeho loďstva musí mať minimálne rovnaký výtlak ako súčet ďalších dvoch najväčších loďstiev na svete.
...
Kľúčové slová:
Washingtonská zmluva
Washingtonská námorná zmluva
námorná veľmoc
loďstvo
loď
tonáž
výtlak
lietadlová loď
NATO
bezpečsnoť
Bruselská zmluva
svetová vojna
vojna
Obsah:
- Úvod
Charakteristika Washingtonskej zmluvy
Organizačná štruktúra
Formujúce sa strategické prostredie
Zdroje:
- Odborná literatúra
- Internet