Popis:
Úvod
V tejto seminárnej práci sa budeme venovať znakom a významom v texte, semiotike, ktorá sa týmito znakmi zaoberá. Povieme si niečo o rozdelení znakov, o tom ako sa kódujú a dekódujú, aké konvencie platia pri zostavovaní textu a ako sa konštruujú významy.
Znaky a významy
Každú mediovanú informáciu môžeme považovať za nejaký druh textu. Každý text sa dá čítať. Je potrebné len odhaliť podľa čoho je text zostavený aby sme mohli zistiť, čo znamená. Tento text závisí na znakoch a kódoch.
Znak je niečo zmyslovo vnímateľné, niečo, čo zastupuje niečo iné než samé seba. Znak môže na niečo odkazovať alebo namiesto niečoho stáť. Znak teda niečo reprezentuje, zastupuje. Pritom ale existuje niekto, kto si tento vzťah zastupovania, reprezentácie či referencie uvedomuje.
Na vysvetlenie významu znaku slúži niekoľko teórií:
1. referenčná teória významu – táto teória hovorí, že význam znaku je definovaný vo vzťahu k referentovi; predpokladá, že referent znaku „vtláča“ istý význam
2. relačná teória významu – hovorí, že význam je výsledkom diferencií znakov v určitom systéme; Saussure sa sústredil najmä na negatívne vymedzenie znaku (znak je vlastne všetkým tým, čím nie je)
...
Kľúčové slová:
semiotika
kódovanie
dekódovanie
znaky
Obsah:
- Úvod
Znaky a významy
Na vysvetlenie významu znaku slúži niekoľko teórií
Semiotika
Kódovanie a dekódovanie
Kódy a konvencie
Konštrukcia významu
Zdroje:
- BURTON, G.JIRÁK, J.: Úvod do studia médií. Brno, 2001
- MCQUAIL, D.:Úvod do teorie masové komunikace. Praha, 1999
- KRÁL, A.; SABOL, J.: Fonetika a fonológia. Bratislava, 1989