Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 118
projektov

Anton Heretik - Forenzná psychológia

«»
Prípona
.pdf
Typ
skriptá
Stiahnuté
68 x
Veľkosť
2,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
5978
Posledná úprava
14.12.2017
Zobrazené
3 211 x
Autor:
jeruslan
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Od vydania vysokoškolskej učebnice Základy forenznej psychológie (SPN, 1994) uplynulo 10 rokov. Dosť dlhý čas na to, aby sa nahromadilo množstvo nových vedeckých poznatkov v odbornej literatúre i nových zistení a skúseností autora. O vedeckej disciplíne, akou je forenzná psychológia, ktorá tak citlivo reaguje na spoločensko-politické zmeny a ich odraz na dodržiavanie právnych noriem jednotlivcom, to platí dvojnásobne. Forenzná psychológia je disciplína aplikovaná na praktické a teoretické problémy uplatnenia práva v spoločnosti. Zaoberá sa nimi z hľadiska subjektívnej zložky sociálneho zlyhania. Jej objektom je teda človek či skupina ľudí, ktorí vystupujú ako páchatelia, obete či svedkovia trestných činov, alebo sa iným spôsobom stávajú účastníkmi právnych procesov.

V širších spoločenských súvislostiach sa zmeny týkajú dosahu politicko-ekonomického vývoja v Československu po r. 1989. Výrazne stúpla všeobecná kriminalita. Radikálne sa zmenilo postavenie organizovaného zločinu (ekonomická kriminalita, vydieranie a výpalníctvo, vraždy na objednávku, prostitúcia). Úplne nanovo sa formovala drogová scéna, objavil sa problém tzv. nekonzumných závislostí (patologické hráčstvo) a s nimi spojená kriminalita. Nové trendy sú i v páchaní násilnej trestnej činnosti - trestných činov spáchaných zo zištných motívov a s použitím strelných zbraní. Niektoré významné zmeny sa objavili i v legislatíve priamo súvisiacej s praktickou činnosťou forenzných psychológov ako znalcov. Opakovane bol novelizovaný trestný zákon, napr. pre „drogové" trestné činy. Humanizácia právnej praxe sa prejavuje vo väčšom dôraze na prevenciu a viktimológiu napr. v oblasti zneužívania a týrania detí, násilia v rodine.

V poslednom desaťročí sa v klinickej praxi etablovali medzinárodné klasifikačné systémy psychických porúch (ICD-10, DSM-IV-R). Týkajú sa forenzne významných duševných porúch, ako sú napr. poruchy osobnosti (psychopatie), afektívne a úzkostné poruchy. Kapitoly o duševných poruchách a závislostiach som preto doplnil o diagnostické kritériá klasifikačných systémov. Nové diagnostické prístupy kladú na klinických psychológov osobitné požiadavky pri použití psychodiagnostických metód. V knihe sú preto opakovane diskutované možnosti a limity metód, ktorými klinickí a forenzní psychológovia prispievajú do komplexnej diagnostiky v rámci expertíznej činnosti.

Kľúčové slová:

forenzná psychológia

uplatňovanie práva

psychologické problémy

viktimológia

delikvencia

starostlivosť



Obsah:
  • Predhovor
    VŠeobecná časť
    1. História forenznej psychológie
    2. Predmet a systematika forenznej psychológie
    3. Právne aspekty forenznopsychologickej praxe
    4. Teórie delikvencie
    5. Psychológia uplatňovania práva
    6. Psychické determinanty sociálneho zlyhania
    7. Ontogenetické aspekty vo forenznej psychológii
    8. Forenzne významné psychické poruchy
    9. Forenznopsychologicke problémy závislosti od psychotropných látok
    10. Psychologické problémy vo forenznej sexuologu
    11. Forenzná agresológia
    12. Transkulturálne aspekty forenznej psychológie
    13. Viktimológia
    14. Psychológia penitenciárnej a postpenitenciárnej starostlivosti
    15. Psychologické otázky prevencie a prognostiky delikvencie
    Literatúra
    Menný register
    Summary
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko