Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 026   projektov
0 nových

Enviromentálna ekonómia

«»
Prípona
.doc
Typ
skriptá
Stiahnuté
7 x
Veľkosť
0,3 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
7509
Posledná úprava
24.03.2018
Zobrazené
761 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Tento materiál je určený poslucháčom Fakulty sociálno - ekonomických vzťahov TnU A. Dubčeka v Trenčíne ako základný študijný materiál pre predmet „Ekonómia životného prostredia.“ Pre spracovanie boli využité študijné osnovy a rad zahraničných vysokoškolských učebníc a ďalších publikácii, ktoré sú príspevkom riešenia grantovej úlohy VEGA č. 1/0419/03.

Koncepcia študijných materiálov vychádza zo skutočnosti, že študenti na našich univerzitách nemôžu pri štúdiu využívať rozsiahlu literatúru, ktorá je vo svete bežne dostupná. Preto pri spracovaní predloženého materiálu boli zaradené predovšetkým základné okruhy problémov v rozsahu, ktorý je do značnej miery limitovaný práve rozsahom týchto skrípt. Odkazy a poznámky v závere skrípt umožňujú orientáciu v základnej literatúre, ktorá je vhodná nielen pre I. či II. inžiniersky stupeň, ale predovšetkým pre poslucháčov doktorandského štúdia, prípadne pre záujemcov o podrobnejšie zoznámenie s danou problematikou. Štúdium predpokladá znalosti základov obecnej ekonómie.

Skripta sú členené do desiatich kapitol. Symboly, použité v texte a grafoch k označení jednotlivých veličín sú skratkami ich anglických názvov a sú vysvetlené v zozname skratiek. K obsahu skrípt je stručne uvedené zameranie jednotlivých kapitol.

Prvá kapitola (prednáška) definuje a vysvetľuje základné pojmy a princípy enviromentálnej ekonómie, jej predmet a funkcie. V záveru kapitoly sú stručne objasnené väzby medzi ekonomikou a prostredím z hľadiska pôsobenia termodynamických zákonov.

Druhá kapitola definuje a vysvetľuje základné pojmy a princípy enviromentálneho myslenia v súvislosti s nárastom negatívnych dôsledkov ľudských aktivít pre prostredie a vznikom globálnych enviromentálnych problémov.

Tretia kapitola stručne charakterizuje formovaní koncepcie udržateľného rozvoja a vymedzuje základné koncepcie a princípy udržateľného rozvoja, ktoré sú rozvíjané v rámci enviromentálnej ekonómie.

Kapitola štvrtá obsahuje vysvetlenie pojmov znečistenie ako ekonomická kategória a ďalej výklad podstaty, príčin vzniku a negatívnych dôsledkov existencie externalít obecne a v podmienkach dokonalej a nedokonalej konkurencie.

Kapitola piata sa podrobnejšie zaoberá rôznymi formami vlastníctva enviromentálnych statkov, dôsledkom ktorých je vznik rôznych typov negatívnych externalít. V závere kapitoly je potom odvodená teoreticky optimálna úroveň negatívnych externalít v náväznosti na spoločenský optimálny rozsah danej činnosti.

Šiesta kapitola obsahuje charakteristiku hlavných prístupov k optimalizácii externalít. V tejto kapitole je vysvetlená teoretická podstata optimalizácie rovnako uplatnenie trhového riešenia externalít, ďalej pomocou ekonomických nástrojov ekologickej politiky a v závere i riešenie súdnou cestou. Súčasne sú uvedené i hlavné problémy, ktoré sú s uplatnením jednotlivých metód spojené.

Kľúčové slová:

ekonómia

znečistenie

výroba

udržatelný rozvoj

sociálna ekonomika



Obsah:
  • Úvod
    KAPITOLA II.
    ROZVOJ ENVIRONMENTÁLNEJ EKONÓMIE
    2.1 História vzniku environmentálnej ekonómie
    2.2 Rozvoj environmentálneho myslenia a vznik environmentalizmu

    2.3. Perspektívy ľudstva - modely
    Kapitola III
    UDRŽATEĽNÝ ROZVOJ
    3.1 Definícia a podmienky
    3.2 Princípy a pravidla udržateľného rozvoja
    KAPITOLA IV.

    EKONÓMIA ZNEČISTENIA
    4.1 Znečistenie ako externality
    4.2 Podstata a príčiny vzniku externalít
    4.3 Externality v pomienkach dokonalej konkurencie a monopolnej výroby
    KAPITOLA V.
    VLASTNICKÉ PRÁVA A OPTIMÁLNY ROZSAH EXTERNALÍT

    5.1 Príčiny vzniku a hlavné typy externalít
    5.2 Optimálny rozsah externalít
    Zoznam skratiek a použitých symbolov
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko