Popis:
1. CHARAKTER DAŇOVÉHO ÚČTOVNÍCTVA
Sústava jednoduchého účtovníctva má výrazné špecifiká, ktorými sú hotovostný princíp a daňová orientácia. Hotovostný princíp nie je v účtovníctve novinkou. Medzi bilančnými teóriami je známa nominalistická teória, podľa ktorej cieľom podnikateľskej činnosti je, aby sa po uskutočnených peňažných výdavkoch v záujme prevádzky ziskal peňažný prebytok.
Všetky peňažné sumy, ktoré obsahuje jednoduché účtovníctvo, možno rozdeliť na príjmy a výdavky peňazí. Z nich sa formuje výsledok Činnosti podnikateľa, pričom nie je dôležité, aký čas uplynul medzi príjmom a výdavkom a aké premeny majetku sa medzi nimi uskutočnili. V sústave jednoduchého účtovníctva však nie je uplatnený výlučne hotovostný princíp. Na základe ustanovenia zákona o účtovníctve č. 431/2002 Z. z. predmetom účtovníctva bez ohľadu na sústavu, v ktorej sa účtuje, je majetok , záväzky a rozdiel majetku a záväzkov.
Výsledok hospodárenia je však definovaný ako rozdiel príjmov a výdavkov. Pohyby a stavy ostaných foriem a zdrojov majetku ho v priebehu účtovného obdobia neovplyvňujú.
Väzby medzi účtovníctvom a daňovým systémom, najmä daňou z príjmov, existuje bez ohľadu na účtovnú sústavu. Zákon o účtovníctve vymedzuje fyzické osoby, ktoré sú účtovnými jednotkami daňovými kritériami.
Pri definovaní obsahu účtovných kníh sústavy jednoduchého účtovníctva sa účtovným jednotkám ukladá povinnosť uplatniť pri členení príjmov a výdavkov daňové požiadavky priamo v účtovníctve. Zákon o dani z príjmov priamo odkazuje na zákon o účtovníctve na viacerých miestach. V zákone o dani z príjmov sa ustanovuje, že pri zisťovaní základu dane sa vychádza z účtovníctva. Zahŕňanie daňových odpisov do daňových výdavkov podmieňuje zákon o dani z príjmov skutočnosťou, že odpisovaný objekt musí byť účtovaný. Pre odpisovanie nehmotného majetku sa akceptujú daňové odpisy. Zákon o dani z príjmov aj na iných miestach osobitne upravuje príjmy a výdavky súvisiace s majetkom, ktorý daňovník účtuje ako obchodný majetok. V zákone o dani z príjmov sa ustanovuje, že na daňové účely používajú daňovníci, ktorí sú účtovnými jednotkami kurz eura k cudzím menám uplatnený v účtovníctve.
Kľúčové slová:
Daňové účtovníctvo
účtovné knihy
pohyb peňazí
zásoby
inventarizácia majetku
evidencia miezd
reklama
Obsah:
- OBSAH
1. Charakter daňového účtovníctva
2. Účtovné knihy
3. Pohyb peňažných prostriedkov
4. Účtovanie a evidovanie majetku
5. Odpisovanie majetku
6. Zásoby
7. Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov
8. Postúpenie pohľadávok
9. Účtovanie dotácií
10. Prijaté a poskytnuté preddavky
11. Účtovanie a evidovanie miezd
12. Tvorba a použitie sociálneho fondu
13. Reklama v JÚ
14. Účtovná závierka v DÚ
15. Prílohy
16. Zoznam použitej literatúry