Popis:
Pod pojmom štát rozumieme riadiaco-mocenský politický systém spoločnosti.
Spoločnosť je zložitý sociálno-ekonomicko-kultúrny systém, v ktorom sa štát ako riadiaci element vyčleňuje postupne, premenou rodových a kmeňových politických riadiaco-mocenských inštitúcií na štátne.
Spočiatku existoval štát v podobe mestských štátov s určitým priľahlým poľnohospodárskym
okolím. Neskôr sa teritórium štátu postupne zväčšuje do podoby rôzne veľkých ríš. Pod pojmom štát je možné chápať hierarchicky usporiadaný suverénny mocensko-riadiaci systém, ktorý prostredníctvom práva riadi spoločnosť. Má svoju personálnu základňu (úradnícky aparát) i materiálnu základňu (systém štátnych orgánov a inštitúcií).
História
Pojem štát pochádza už z obdobia Grécka, keď boli Grécke mestské komunity - POLIS. V Grécku neboli vytvorené podmienky preto, aby sa vytvorili väčšie mestské konglomerácie, bolo to spôsobené tým, že Grécko má členitý reliéf, mestské štáty boli oddelené.
Staroveký Rím - v Ríme sa na označenie štátu používal pojem CIVIS ROMANUS = štátny občan, t. j., že v Ríme bol štát odvodený od rímskeho štátneho občana. Odtiaľ je označenie JUS CIVILE - právo rímskych štátnych občanov (právo civilné). Správa vecí verejných sa označovala v rímskom práve RES PUBLICAE (správa vecí verejných). V stredoveku sa používal výraz KORUNA na označenie štátneho zriadenia alebo štátneho usporiadania. Novodobý výraz štát použil ako prvý filozof MACHIAVELLI.
Teórie vzniku štátu
Štát je organizované spoločenstvo ľudí, žijúcich trvalo na určitom ohraničenom území. Na vznik štátu nie je jednotný názor, existuje niekoľko teórií: náboženská (vychádza z božského pôvodu štátu; teokratická teória - štát je výtvor boha; osoba na jeho čele je vykonávateľom božej vôle a vládne z božej milosti; egyptský faraón - syn a prevtelenie boha Ra), patriarchálna (vychádza z predstavy, že štát vznikol postupným rozširovaním rodiny), mocenská (chápe štát ako vládu silnejšieho nad slabšími) a zmluvná (tvrdí, že dôvodom vzniku štátu je zmluva medzi ľuďmi). Štát býva chápaný ako politická organizácia spoločnosti.
Kľúčové slová:
vznik štátu
hranice štátu
demokracia
parlamenty
výbory
zákonodarná iniciatíva
parlamentné obštrukcie
Obsah:
- Pojem, znaky a funkcie štátu
História
Teórie vzniku štátu
Základné definičné znaky štátu
Hranice štátu
Formy ekonomickej integrácie
Brzdy a protiváhy
Demokracia
Formy štátu
Základné charakteristiky volebných systémov
Charakteristiky základných volebných systémov
Systém pomerného zastúpenia
Hagenbach-bischoffova metóda
Parlamenty
Legislatívny proces
Zákonodarná iniciatíva
VÝbory
Spôsoby prerokúvania návrhov zákona
Parlamentné obštrukcie
Legislatívny proces v nr sr: