Popis:
Sociálna práca ako povolanie a študijný odbor sú medzinárodne uznávané. Sociálna práca bola už v roku 1951 kvalifikovaná Komisiou pre sociálny rozvoj pri OSN za vednú disciplínu. Koncom šesťdesiatych rokov táto komisia doporučila členským štátom OSN chápať sociálnu prácu ako významnú oblasť spoločenskej praxe, ku ktorej treba rozvíjať špecifické sociálne školstvo a sociálny výskum.
Všetky spomenuté dimenzie sociálnej práce (ako spoločenská prax, povolanie, výskum i študijný odbor) sú u nás, v tejto dobe poznačené problémami, ktoré sú typické pre začínajúce alebo prerušené procesy. V okolitom i vzdialenejšom svete síce existujú osvedčené modely sociálnej politiky a sociálnej práce, už však vieme, že ich automatická praktická aplikácia v našich podmienkach je problematická. Uvedomujeme si, že nestačí len preberať a učiť sa na chybách v iných štátoch, musíme sami spoznávať svoje špecifiká, sami rozhodovať, čo je pre naše pomery optimálne a čomu predchádzať, ako sa brániť.
...
Kľúčové slová:
rodina
sociálny
sociálna
staroslitvosť
sociálna starostlivosť
ústavná starostlivosť
droga
drogy
sociálna práca
ľudské zdroje
nezamestnanosť
profesijná príprava
sociálny pracovník
výchova
Obsah:
- Sociálna práca - ľudské práva - výchova - vzdelanie
Droga a jej sociálne súvislosti
Rodina a jej členovia ako objekt sociálnej starostlivosti
Ústavná starostlivosť o dospelých
Nezamestnanosť a nezamestnaní
Profesijná príprava a zvyšovanie kvalifikácie sociálnych pracovníkov
Zdroje:
- Sociálna práca a ľudské práva - Zborník referátov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou (A.Tokárová, ed.), Prešov: Filozofická fakulta Prešovskej univerzity, 1997, ISBN 80-88885-07-8