Analýza splnených očakávaní po vstupe do EÚ
«»
Popis:
V máji 2008 (1. 5. 2008) sme zaznamenali štvrté výročie členstva SR v EÚ. Sú Slováci spokojní s členstvom v EÚ? Väčšina Slovákov je spokojná.
Občania Slovenska sú s členstvom v Európskej únii najspokojnejší zo všetkých desiatich krajín, ktoré do nej pred štyrmi rokmi vstúpili. Podľa prieskumu Eurostatu, viac ako polovica Slovákov si myslí, že členstvo v únii je dobrou vecou.
Rovnaký názor má v priemere každý druhý Európan. Suverénne najpozitívnejšie vnímajú svoje miesto v dvadsaťsedem člennom spoločenstve Luxemburčania, Holanďania a Íri.
Slováci si od vstupu do Európskej únie sľubovali najmä otvorenie hraníc, možnosť pracovať v ostatných členských štátoch a zlepšenie životnej úrovne. Aj preto so začlenením do únie súhlasilo vyše 70 percent Slovákov. Obavy z plošného zdražovania a zo zvyšovania nezamestnanosti sa nenaplnili.
Od kampane za vstup do EÚ uplynuli štyri roky. Odvtedy sa hospodársky rast Slovenska zrýchlil, únia však všetky problémy nevyriešila. Možnosť voľne pracovať v ktorejkoľvek krajine EÚ ešte aj teraz zostáva utópiou. Zatiaľ čo pracovné trhy už otvorili napríklad Briti, Íri, Fíni či Portugalci, návalu obyvateľov z východnej Európy sa stále bránia Rakúšania a Nemci. Všetky pracovné obmedzenia definitívne zaniknú v roku 2011.
V krajinách Európskej únie si našlo prácu okolo 200 tisíc Slovákov. Naproti tomu na Slovensku pracuje asi 13 tisíc cudzincov z členských krajín. Sú to najmä vrcholní manažéri spoločností, ktoré u nás investujú - tí tvoria takmer tretinu zahraničných zamestnancov. Približne 27 percentný podiel pripadá na pracovníkov v oblasti vedy a výskumu a viac ako 19 percent pracuje v technických oblastiach, v zdravotníctve a školstve.
Kľúčové slová:
Európska únia
integrácia
riziká členstva v EÚ
miera inflácie
zamestnanosť
rast HDP
priemerná mzda
zdravotníctvo
školstvo
priemerný kurz
Obsah:
- I. Cieľ práce
II. Úvod
III. Odhadované výhody a predpokladané riziká členstva vstupu SR do EÚ
Ekonomické výhody vstupu do EÚ
Neekonomické výhody vstupu do EÚ
Dôsledky neintegrácie SR s EÚ
IV. Prínosy pre SR
V. Je vstup do EÚ pre Slovensko výhodou?
VI. Záver
Zdroje:
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.