Popis:
Kvetiny tvoria zaujímavú súčasť nášho života. Vnášajú rozptýlenie do nášho každodenného života a poskytujú nám veľa radosti a krásy. Živé kvetiny majú veľa cenných vlastností, ale aj jednu nevítanú - skôr či neskôr zvädnú. Kvetiny nám však môžu poskytovať aj trvalú radosť. Kvety, listy a plody takmer každej rastliny dokážeme sušiť a tak ich uchovať na dlhšie.
Na našom trhu sa objavuje veľké množstvo druhov rozličného pôvodu a rôzne spracovaných sušených kvetín. Ak máme v záhradke kúsok voľného miesta, môžeme si ich dopestovať a vysušiť aj sami. Práca so sušenými kvetmi je veľmi pestrá nielen pre množstvo kombinácií, ktoré môžeme vytvoriť, ale aj pre ich rôznorodé využitie - od klasických kytíc cez závesné aranžmány na stenu až po miniatúrne obrázky. Je známe, že príjemné prostredie na pracovisku i doma pomáha prekonať stres, ovplyvňuje naše správanie a umocňuje pocity uvoľnenia pri odpočinku. Vkusné aranžmány na správnom mieste teda pôsobia pozitívne na naše zdravie a psychiku.
Ja osobne sa sušenými kvetinami zaoberám už 5 rokov. Za tú dobu som získal skúsenosti o ich pestovaní, sušení a aranžovaní. Keďže u nás v posledných rokoch vzrástol záujem o sušené kvetiny, ale naozaj široký výber pritom nájdeme snáď len v dvoch - troch kvetinárstvach na Slovensku, sme väčšinou odkázaný dopestovať i usušiť si ich vlastnými silami. Kvalitná literatúra o tejto problematike však na našom trhu chýba, a tak musí začínajúci pestovateľ experimentovať. Tým sa síce veľa naučí, no musí rátať s určitými časovými a materiálnymi stratami. Preto som sa rozhodol vytvoriť túto prácu, zameranú najmä na pestovanie a sušenie u nás dostupných druhov i na zber a sušenie voľne rastúcich druhov v našej prírode.
Hlavným cieľom tejto práce je teda odovzdať svoje skúsenosti so sušenými kvetinami ľuďom, ktorí majú záujem začať pestovať, prípadne len zbierať a sušiť kvetiny, či rozšíriť svoje vedomosti v tejto oblasti.
Kľúčové slová:
zber
rastliny
príroda
pestovanie
sušenie kvetov
aranžovanie
Hlaváč žltkastý
Chmeľ obyčajný
Pálka úzkolistá
Rebríček obyčajný
Obsah:
- Úvod
Metodika práce
Vlastná práca
Zber z prírody
Pestovanie
Sušenie rastlinného materiálu
Aranžovanie sušených kvetov
Diskusia
Záver
Zoznam použitej literatúry
Obrazová príloha
Zdroje:
- Jan Tykač a kolektív: Kvetinárstvo Príroda, Bratislava 1981
- M. Červenka a kolektív: Slovenské botanické názvoslovie Príroda, Bratislava 1986
- Jan Martinovský a kolektív: Kľúč na určovanie rastlín Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 1987
- Rosemie Strobelová-Schulzeová: Sušené kvetiny Ikar, 1997
- Malcolm Hillier & Collin Hilton: Sušené kvetiny Ikar, 1998
- František Glváč: Kráľovná kvetín Stredné odborné učilište polygrafické, Bratislava 1998
- Walz Hauptkatalog 1999
- Walz Samen GmbH, 1998
- Časopis Záhradkár, november 1994
- 7 Plus s.r.o., Bratislava 1994
- Časopis Záhradkár, január 1997
- 7 Plus s.r.o., Bratislava 1996
- Časopis Záhradkár, marec 1999
- 7 Plus s.r.o., Bratislava 1999