Popis:
Dôvodom pre výber mojej témy „ Ochrana prírody a životného prostredia na príklade Tatranského národného parku “ bola skutočnosť, že je našou povinnosťou zachovať TANAP - náš prvý najväčší národný park, naše prírodné dedičstvo pre budúce generácie. Ochrane prírody musíme preto priznať absolútnu prioritu v ľudskej činnosti. Príroda je naša matka živiteľka, ako sa k nej zachováme tak sa ona zachová k nám a to i s úrokmi, či už v kladnom, alebo zápornom zmysle.
Tému práce som konzultoval vo výskumnej stanici Štátnych lesov TANAP-u a študoval som literatúru uvedenú v závere. Podnikol som 6 turistických výprav do prekrásnych častí TANAP-u, kde som pozoroval scenériu, rastliny, kvety a stromy, ktoré sú spomenuté v práci.
Cieľom mojej práce bola ochrana prírody, pretože jej musíme priznať absolútnu prioritu v ľudskej činnosti, lebo bez zdravého prírodného prostredia nie je možný život na Zemi. Každý z nás by mal byť vo svojom okolí ochrancom prírody a zapojiť sa napríklad do výsadby stromov, kríčkov a zelene a ochraňovať ovzdušie a vodné toky pred znečistením.
Kľúčové slová:
Tatranský národný park
štátne lesy
ochrana prírody
životné prostredie
rastlinstvo
živočíšstvo
horopis
výsadba stromov
Obsah:
- 1. Úvod
2. Metodika
3. Uzákonenie tatranského národného parku
4. Horopis a geologická stavba východných tatier
5. Rastlinstvo
6. Živočíšstvo
7. Ochrana prírody - ochrana životného prostredia
8. Úloha národných parkov pri ochrane prírody a životného prostredia
9. Záver
10. Resumé
11. Použitá literatúra
12. Prílohy
Zdroje:
- Rak J. a kol.: Znečistenie ovzdušia v oblastí Vysokých Tatier. Zborník Hydrometeorologického ústavu Bratislava 1982
- Strnka M. kol.: K problematike vplyvu emisií na lesné porasty a nelesnú vegetáciu TANAP-u. Zborník Ministerstva lesného a vodného hospodárstva Bratislava, 1986
- Strnka M. a kol.: Náučno-ochranársky materiál Flóra TANAP-u. Vydavateľstvo Obzor, Bratislava, 1988
- Vološčuk I.a kol.: Tatranský národný park, Vydavateľstvo Gradus 1994