Popis:
Vylodenie v Normandii sa spolu s bitkou pri Stalingrade považuje za najväčší obrat v druhej svetovej vojne. Dalo by sa polemizovať ktorá z týchto dvoch udalostí je dôležitejšia. Isté však je, že jedna bez druhej by na porážku Hitlera nestačila. Ja som sa rozhodol spracovať podrobnejšie tú, ktorá sa stala neskôr, na západnom fronte. Pri rozhodovaní mi pomohla aj ideológia minulého režimu, ktorá vyzdvihovala Stalingradskú bitku, a moja záľuba v študovaní histórie. Preto som si udalosti okolo 6. Júna 1944 zhromaždil a spracoval do tejto práce.
Niektorí historici sú presvedčení o tom, že keby sa invázia nepodarila, tak by Američania neváhali použiť A-bombu. A tak, v prípade spojeneckého neúspechu v Normandii, by sme dnes možno nespomínali na Hirošimu a Nagasaki ale na Berlín a Frankfurt.
V deň D sa uskutočnila najväčšia letecká, výsadková a námorná akcia všetkých čias, ktorá sa navždy zapísala do vojnovej histórie. Zúčastnilo sa nej aj 1465 československých letcov.
V roku 1994, v príležitosti 50 výročia vylodenia, sa konali na pobreží Normandie oslavy. Slovenský prezident Michal Kováč tam udelil slovenským veteránom, účastníkom operácie vyznamenania. Nemecký kancelár Helmut Kohl sa osláv nezúčastnil, pozvanie odmietol.
Kľúčové slová:
vylodenie v Normandii
operácia Overlord
invázia
spojenecké prípravy
bitka pri Stalingrade
druhá svetová vojna
Hirošima
Nagasaki
Obsah:
- 1. Úvod
2. Metodika práce
3. Príprava Nemcov na vylodenie
4. Situácia v Nemecku
5. Spojenecké prípravy
6. Začiatok invázie
7. Vlastná invázia
8. Záver
9. Dodatky
10. Resumé
11. Použitá literatúra
Zdroje:
- Dejiny Európy, Hachette, 1992,
- Fakty o druhej svetovej vojne, ÚV SZPB, 1974
- Kapitoly z dejín - pre stredné školy, SPN, D. Kováč, Ľ. Lipták
- Kronika 20. Storočia , Fortuna print 2000
- Werner Hilgermann, Hermann Kinder - Encyklopedický atlas světových dějin, Nakladatelství Lidové Noviny, 1999