Popis:
1. Informačno-komunikačné technológie, znalostná spoločnosť, digitálna gramotnosť, klasifikácia počítačov, všeobecné parametre charakterizujúce výkonnosť počítača, inteligentné zariadenia s konektivitou, superpočítače.
INFORMAČNO-KOMUNIKAČNÉ TECHNOLÓGIE
-predstavujú množinu prostriedkov a metód slúžiacich na prácu s údajmi a informáciami. Takto široko definovaný pojem IKT zahrňuje rôzne techniky a technológie zberu, prenosu, spracovávania, distribuovania a prezentovania informácií.
IKT predstavujú systém technických a programových prostriedkov využívaných na prácu s informáciami, pričom:
• technické prostriedky - predstavujú technické vybavenie PC, komunikačné prostriedky, dátové siete, využívané na fyzické uskutočňovanie operácií.
• programové prostriedky - zahrňujú komplex postupov, metód a nástrojov pre prácu s údajmi prostredníctvom technických prostriedkov.
IKT zahrňuje:
• aplikačný softvér
• základný softvér
• vývojové prostriedky
• hardvér
• komunikáciu
ZNALOSTNÁ SPOLOČNOSŤ
• je spoločnosť, v ktorej základ spoločenského a hospodárskeho spolužitia vo zvýšenej miere tvoria individuálne a kolektívne vedomosti a znalostí. Jej prosperita je založená na trhovej ekonomike vytvárajúca materiálny základ pre svoju úroveň kvality života.
• by mala byť orientovaná na ľudí, tak aby mali možnosť šíriť, využívať a prijímať informácie a vedomostí. Mala by umožňovať využívať potenciál IKT na zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja, zlepšenia kvality života a ochrany ľudských práv.
Kľúčové slová:
Informatika I.
INF
EUBA
FPM
EMP
vypracované otázky na štátnice
programové prostriedky
komunikácia
informačné technológie
Obsah:
- 1. Informačno-komunikačné technológie, znalostná spoločnosť, digitálna gramotnosť, klasifikácia počítačov, všeobecné parametre charakterizujúce výkonnosť počítača, inteligentné zariadenia s konektivitou, superpočítače.
2. Technické vybavenie počítača, komponenty základnej jednotky počítača, klasifikácia v súčasnosti využívaných periférnych zariadení počítača.
3. Programové prostriedky a ich využitie, programové vybavenie, požiadavky na programové vybavenie, klasifikácia programového vybavenia a základné charakteristiky jednotlivých druhov programového vybavenia.
4. Databázové spracovanie, databázový systém, systém riadenia bázy dát, databázové modely, relačné databázové systémy, postup navrhovania údajovej základne, dátové sklady.
5. Komunikácia a komunikačné služby, základné druhy počítačových sietí, sieťové architektúry a prenosové protokoly, súčasnosť internetu, intranet, webové prehliadače, informačné a vyhľadávacie portály, on-line sociálne siete, virtualizácia a cloudcomputing.
6. Bezpečnosť informačných technológií, počítačová kriminalita, legislatívna úprava v oblasti technického, programového vybavenia a v oblasti ochrany osobných údajov, ochrana prenosu údajov počítačovými sieťami.