Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 091   projektov
0 nových

Štátnicové otázky - blok Ekonómia

«»
Prípona
.docx
Typ
štátnicové otázky
Stiahnuté
24 x
Veľkosť
0,2 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
41106
Posledná úprava
09.12.2012
Zobrazené
1 777 x
Autor:
MichalM
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Predmet ekonómie a jej metodológia (pozitívna a normatívna ekonómia, mikroekonómia a makroekonómia, metódy skúmania ekonómie).
Ekonómia
• Skúma tie činnosti , ktoré sa zaoberajú výmenou a výrobou tovarov
• Analyzuje celkový pohyb v ekonomike
• Veda o voľbe a skúmaní ako sa ľudia rozhodujú pri využívaní vzácnych zdrojov
• Veda o peniazoch, bankách a bohatstve
• Ako veda má len niečo vyše 200 rokov a za zakladateľa sa považuje Adam Smith

Pozitívna ekonómia: skúma ekonomickú realitu, opisuje fakty a vzťahy a pracuje s konkrétnymi údajmi.
Normatívna ekonómia: čo by sa malo robiť, má aktívnu úlohu pri formovaní vývoja.
...

2. Základné problémy organizácie ekonomiky a tri základné otázky – čo vyrábať, ako vyrábať a pre koho vyrábať. Základné ekonomické zákony a ich charakter.
Obmedzenosť a vzácnosť zdrojov núti každý subjekt riešiť tri základné otázky:
• Čo vyrábať? Ktoré statky vyrábať, v akom množstve, kvalite a sortimente
• Ako vyrábať? Voľba technológie, kombinácia čo najoptimálnejších výrobných zdrojov
• Pre koho vyrábať? Rozdelenie vyrobeného produktu

Základné ekonomické zákony:
Zákon vzácnosti a alternatívne náklady
Zákon vzácnosti vyjadruje, že ekonomické statky sú vzácne preto, lebo nedostatok zdrojov neumožňuje vyrábať všetky tovary, ktoré by ľudia chceli spotrebúvať.
...

Kľúčové slová:

ekonómia

ekonomika

rovnováha

trh

mikro

makro



Obsah:
  • 1. Predmet ekonómie a jej metodológia (pozitívna a normatívna ekonómia, mikroekonómia a makroekonómia, metódy skúmania ekonómie).
    2. Základné problémy organizácie ekonomiky a tri základné otázky – čo vyrábať, ako vyrábať a pre koho vyrábať. Základné ekonomické zákony a ich charakter.
    3. Trhový mechanizmus a jeho fungovanie (proces utvárania dopytu, proces utvárania ponuky a proces utvárania ceny, prípady trhovej nerovnováhy). Nedostatky a nedokonalosti trhu.
    4. Správanie spotrebiteľa a vytváranie dopytu. Kardinálny a ordinálny prístup k rovnováhe spotrebiteľa.
    5. Rovnováha firmy v podmienkach dokonalej konkurencie. Rovnováha firmy v podmienkach nedokonalej konkurencie (monopol, oligopol a monopolistická konkurencia).
    6. Kolobeh v makroekonómii a meranie výkonnosti ekonomiky – tok produktov a tok dôchodkov. Produkčná, výdavková a dôchodková metóda merania makroekonomických výsledkov. Makroekonomické veličiny...
    7. Vzťahy medzi spotrebou, úsporami a investíciami. Spotrebná funkcia a funkcia úspor. Investície a prvky ovplyvňujúce ich veľkosť, dôchodkotvorný a kapacitotvorný efekt.
    8. Hospodárska politika - jej podstata, ciele a nástroje. Úloha štátu v trhovej ekonomike. Keynesovský, neokeynesovský a konzervatívny typ hospodárskej politiky.
    9. Nezamestnanosť- jej meranie a formy. Dobrovoľná a nedobrovoľná nezamestnanosť. Prirodzená miera nezamestnanosti. Sociálne a ekonomické dôsledky nezamestnanosti.
    10. Medzinárodná ekonomická integrácia, príčiny jej vzniku, podstata a formy na mikroúrovni a makroúrovni. Európska únia a súčasný stav. 11. Medzinárodný menový systém a jeho vývoj. Bretton-woodský menový systém a Kingstonský menový systém - princípy ich fungovania a riešenie medzinárodných menových vzťahov po páde Kingstonského systému.
    12. Európsky menový systém (EMS), jeho základné charakteristiky, podmienky vstupu do Európskej menovej únie. Európska menová jednotka ECU ako predchodca EURA, rozdiely medzi nimi, prvky EMS.
    13. Európsky systém centrálnych bánk, ciele a nástroje menovej politiky Eurosystému, Európska centrálna banka, nástroje menovej politiky NBS po 1.januári 2009.
    14. Predmet teória financií, členenie a ich funkcie, objektívna a subjektívna stránka financií, finančný systém, jeho funkcie a nástroje.
    15. Peňažné zásoba, ponuka a dopyt po peniazoch, peňažná rovnováha. Peňažné agregáty, ich štruktúra a využitie v menovej politike. 16. Podstata, formy a členenie inflácie z rôznych hľadísk. Meranie a vykazovanie inflácie. Inflácia, deflácia a dezinflácia. Cenové indexy a meranie inflácie v Európskej únii.
    17. Menová politika – ciele a nástroje. Typy menovej politiky – reštriktívna a expanzívna. Teoretické prístupy.
    18. Základné aspekty podnikateľskej činnosti obchodných bánk, systematizácia bankových produktov, cena bankových produktov. Súvaha, výsledovka komerčnej banky, riziká bankového podnikania.
    19. Poisťovníctvo, funkcie a kategórie poistenia a ich základné charakteristiky. Sociálne, zdravotné poistenie, produkty životného poistenia a neživotného poistenia.
    20. Štátny rozpočet – rozpočtový proces a rozpočtová klasifikácia, štruktúra štátneho rozpočtu, príjmy a výdavky.
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko