Štátnicové otázky z predmetu Ekonomika
«»
Popis:
1. EKONÓMIA - MAKROEKONÓMIA, MIKROEKONÓMIA, EKONOMICKÉ SEKTORY(SUBJEKTY) - MAKROEKONOMICKÝ KOLOBEH, MAKROEKONOMICKÁ POLITIKA A JEJ NÁSTROJE, MAGICKÝ ŠTVORUHOLNÍK.
Ekonómia je veda, ktorá skúma, ako spoločnosť využíva vzácne zdroje na výrobu užitočných statkov a ako tieto statky rozdeľuje medzi rôzne skupiny ľudí.
Mikroekonómia skúma a vysvetľuje správanie sa jednotlivých rozhodovacích jednotiek: domácností, firiem, vlády, zahraničných subjektov. Skúma ako sa rozhodujú v súlade s vlastným záujmom, aké dôsledky majú ich rozhodnutia a aké vzťahy sa medzi nimi utvárajú.
Makroekonómia študuje správanie sa ekonomiky ako celku, študuje výkonnosť národného hospodárstva a hospodársku politiku ktorou sa ju vláda snaží vylepšiť.
Ekonomické sektory - výkonnosť národného hospodárstva je determinovaná ich efektívnou činnosťou.
Kľúčové slová:
štátnice
ekonomika
makroekonomika
Obsah:
- 1. Ekonómia - makroekonómia, mikroekonómia, ekonomické sektory(subjekty) - makroekonomický kolobeh, makroekonomická politika a jej nástroje, magický štvoruholník.
2. Výkonnosť národného hospodárstva v hlavných a odvodených ukazovateľoch makroekonómie - určenie rovnovážneho produktu. metódy výpočtu základných agregátnych veličín.
3. Modely a determinanty rastu agregátneho dopytu, agregátnej ponuky a makroekonomická rovnováha, klasický a keynesovský prístup k makroekonomickej rovnováhe- medzera produktu a inflačná medzera. príčiny, charakteristika a dôsledky nezamestnanosti a inflácie, analýza trhu práce, dopyt a ponuka práce, interpretácia a podmienky slovenskej ekonomiky.
4. Ekonomický rast - vymedzenie ekonomického rastu, zdroje ekonomického rastu, možnosti vyjadrenia a merania ekonomického rastu. hlavné prístupy k ekonomickému rastu v súčasnej makroekonomickej teórii. produkčné funkcie a ich aplikácia modeloch ekonomického rastu
5. Účinnosť fiškálnej (rozpočtovej) a monetárnej (peňažno-úverovej) politiky pri zabezpečovaní ekonomickej stability v podmienkach súčasnej svetovej hospodárskej krízy. príklady na výpočet fiškálnych multiplikátorov a ich vplyv na nárast produktu.
6.Determinanty dopytu a ponuky,trhová rovnováha, vplyv štátnych zásahov na trh a trhové subjekty. formovanie dopytu - voľba optimálneho spotrebného koša
7. Vplyv zmeny vlastnej ceny tovaru, cien ostatných tovarov a príjmu na spotrebiteľské rozhodovanie.
8. Voľba optimálnej kombinácie inputov pre maximalizáciu produkcie a minimalizáciu nákladov, cesta expanzie firmy.
9. Teória nákladov v krátkom období
11. Vývoj teórií firmy a postavenie podniku v trhovej ekonomike
12. Výrobná činnosť podniku a produkčná funkcia v krátkom a dlhom období
13. Majetok, kapitál podniku a optimálna kapitálová štruktúra
14. Náklady, výnosy a vh na podnikovej úrovni a modely tvorby zisku na úrovni výrobku, podmienky návratnosti nákladov a nulového bodu.
15. Tok peňažných prostriedkov a trojbilančný systém podniku.
16. Metódy kvantifikácie vplyvu zmien analytických ukazovateľov na zmenu syntetického ukazovateľa pri aditívnej väzbe a multiplikatívnej väzbe.
17. Hodnotenie krátkodobej, dlhodobej likvidity a aktivity podniku.
18. Hodnotenie rentability, zadlženosti podniku a trhovej hodnoty podniku.
19. Metódy a modely predikcie finančného stavu podniku. hodnotenie zadlženosti podniku, ukazovatele trhovej hodnoty.
20. Moderné metódy hodnotenia finančnej výkonnosti podniku.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.