Teoria SP na mgr
Popis:
SP je špecifická odborná činnosť, ktorá je zameraná na predchádzanie problémom alebo upravuje problémy jednotlivcov, skupín a komunít, ktoré vznikajú z konfliktov potrieb jednotlivcov a spoločenských inštitúcií. Jej zámerom je zlepšiť kvalitu života všetkých ľudí. Sociálna práca by nemala len odpovedať na rýchle sociálne zmeny a nové kvality sociálnych potrieb a vzťahov tým, že sa im prispôsobí prax sociálnych pracovníkov, ale mala by sama ovplyvňovať uskutočňovanie vhodných sociálnych zmien.
Základné kategórie sociálnej práce - (Podľa -Strieženec)
1) Klient
2) Profesiové zásady sociálnej práce
3) Osobnosť sociálneho pracovníka
4) Etika sociálnej práce
1. KLIENT, - jednotlivec, skupina, komunita
typy klientov: Dobrovoľný - prichádza sám
Nedobrovoľný
Depresívny
Manipulatívny
Agresívny
Mlčanlivý klient
Pri práci s klientom je dôležité dodržiavať určité zásady:
rešpektovanie prirodzenej dôstojnosti klienta - každý človek má právo žiť životom podľa svojich predstáv a že to platí aj na práva iných, nemôže dochádzať k obmedzovaniu a poškodzovaniu práv ostatných členov spoločenstva, jeden na úkor druhého;
• Dôstojnosť človeka - vyplýva z nadradenosti nad ostatnými živočíchmi. Základným prvkom soc. práce a soc. politiky je rešpektovanie absolútnej povinnosti uznať všetky osoby v mene ich dôstojnosti, bez závislosti od spoločenského postavenia človeka.
• Sociálna dôstojnosť - je rešpektovanie jedinečnosti, neopakovateľnosti človeka
Celkový prístup sociálneho pracovníka ku klientovi vychádza z partnerského vzťahu, ale súčasne aj z čo najplnšieho rešpektovania osobnej zodpovednosti klienta za komplexnosť zodpovednosti uplatnenia sa v živote.
Kľúčové slová:
metody socialnej prace
formy socialnej prace
nastroje
Obsah:
- 1 ZÁKLADNÉ KATEGÓRIE SOCIÁLNEJ PRÁCE
2 INŠTITUCIONALIZÁCIA SOCIÁLNEJ PRÁCE, OD 19. STOROČÍ A V SÚČASNOSTI.
3 DEJINY SOCIÁLNEJ PRÁCE (FORMY, INŠTITUCIONALIZÁCIA, ZMENA FILOZOFIE V EURÓPSKOM KONTEXTE, V OBDOBÍ STAROVEKU, STREDOVEKU, NOVOVEKU.
4 FORMOVANIE SOCIÁLNEJ PRÁCE AKO SAMOSTATNÉHO VEDNÉHO ODBORU, NAJVÝZNAMNEJŠIE OSOBNOSTI A ICH PRÍNOS V PROCESE VÝVOJA SOCIÁLNEJ PRÁCE A ICH PRÍNOS PRE ROZVOJ SP AKO VEDNEJ DISCIPLÍNY.
5 PRAKTICKÉ OBLASTI SOCIÁLNEJ PRÁCE, ROLE SOCIÁLNEHO PRACOVNÍKA
6 ETIKA SOCIÁLNEJ PRÁCE A ETIKA SOCIÁLNEHO PRACOVNÍKA (ETICKÝ KÓDEX A JEHO ANALÝZA)
7 PROFESIJNÉ ZÁSADY SOCIÁLNEJ PRÁCE. OSOBNOSŤ SOC. PRACOVNÍKA, JEHO PROFESNÁ PRÍPRAVA, VZDELÁVANIE DOMA I V ZAHRANIČÍ
8 ETAPY SOCIÁLNEJ PRÁCE, ICH DÔLEŽITOSŤ, POSTUPNOSŤ A VYUŽITIE
9 ZARIADENIA A INŠTITÚCIE SOC. SLUŽIEB PODĽA ZRIAĎOVATEĽA, PODĽA POSKYTOVANÝCH SLUŽIEB, PODĽA ZLOŽENIA KLIENTELY
10 FILOZOFIA PRÍSTUPU K PROBLEMATIKE: ZÁVISLOSTI NA DROGÁCH, STAROBY, BEZDOMOVCOV, UTEČENCOV, ZDRAVOTNE POSTIHNUTÝCH, SPOLOČENSKY NEPRISPÔSOBIVÝCH, SLOBODNÝCH MATIEK, ETNICKÝCH ŠTRUKTÚR V SPOLOČNOSTI
11 SOCIÁLNA STAROSTLIVOSŤ, SOCIÁLNA POMOC, SOCIÁLNA SLUŽBA, SOCIÁLNA PRÁCA, ZÁCHRANNÁ SOCIÁLNA SIEŤ V SR; NÁSTROJE SOCIÁLNEJ POMOCI, SOCIÁLNE ODKÁZANÍ - ŽIVOTNÉ MINIMUM, HMOTNÁ A SOCIÁLNA NÚDZA.
12 VÝZNAM KOMUNITNEJ SOCIÁLNEJ PRÁCE, SVOJPOMOC A DOBROVOĽNÍCTVO AKO FENOMÉN SOC.
12 PRÁCE, VÝZNAM TRETIEHO SEKTORU
13 SOCIÁLNE UČENIE CIRKVÍ, CHARITA A ICH VZŤAH K SOCIÁLNEJ PRÁCI.
14 PODNIKOVÁ SOCIÁLNA PRÁCA A MANAŽMENT SOCIÁLNEJ PRÁCI.
15 TRANSFORMÁCIA SOCIÁLNEJ SFÉRY A SOCIÁLNA TRANSFORMÁCIA SLOVENSKEJ SPOLOČNOSTI DNES - JEJ DOPAD NA OBYVATEĽOV
16 ZÁKLADNÉ KATEGÓRIE ÚSTAVNÉHO PRÁVA VO VZŤAHU K SOCIÁLNEJ PRÁCI;
17 ÚSTAVA SR - ZÁKLADNÝ ZÁKON MODERNÉHO ŠTÁTU, VZNIK A TYPY ÚSTAV;
18 NOVODOBÁ HISTÓRIA ÚSTAVNOSTI NA SLOVENSKU (1918-1939, 1939- 1945, 1945-1968, 1968-1993);
19 PRÁVOMOC A PRÍSLUŠNOSŤ SÚDOV.
20 TRESTNÉ PRÁVO VO VZŤAHU K SOCIÁLNEJ PRÁCI
21 SPRÁVNE PRÁVO VO VZŤAHU K SOCIÁLNEJ PRÁCI: ŠTÁTNA SPRÁVA AKO VÝKONNÁ A NARIAĎOVACIA ČINNOSŤ - ŠTÁTNA SPRÁVA VO FUNKČNOM ORGANIZAČNOM ZMYSLE - ORGÁN ŠTÁTNEJ SPRÁVY - DRUHY ORGÁNOV ŠTÁTNEJ SPRÁVY - VZŤAHY K INÝM ŠTÁTNYM ORGÁNOM. SAMOSPRÁVA - ÚZEMNÁ A ZÁUJMOVÁ , OBCE - ICH POSTAVENIE A PÔSOBNOSŤ ...
22 ZÁKON O SOCIÁLNEJ POMOCI A JEHO NOVELIZÁCIE. ORGANIZÁCIA SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA. PRÁVNE PREDPISY PLATNÉ V OBLASTI SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA.
23 POJEM SOCIÁLNEJ PSYCHOLÓGIE A HISTÓRIA SOCIÁLNEJ PSYCHOLÓGIE - DEFINÍCIE, ŠTRUKTÚRA SOCIÁLNEJ PSYCHOLÓGIE, MIESTO SP V SYSTÉME PSYCHOLOGICKÝCH VIED, VZŤAH SP K PSYCHOLOGICKÝM A INÝM VEDÁM. VÝVIN NÁZOROV NA PREDMET SP V RÁMCI FILOZOFICKÝCH SYSTÉMOV, VPLYV A VÝZNAM SOCIOLÓGIE, G. LE BON, G. TARDE, W. MC DOUGALL, W. WUNDT. ROZVOJ SOCIÁLNEJ PSYCHOLÓGIE AKO VEDY, KRÍZA SOCIÁLNEJ PSYCHOLÓGIE, SÚČASNOSŤ, VZŤAHY A SÚVISLOSTI SOCIÁLNEJ PSYCHOLÓGIE A SOCIÁLNEJ PRÁCE.
24 OSOBNOSŤ A SOCIALIZÁCIA OSOBNOSTI - POJEM A PODSTATA SOCIALIZÁCIE, SOCIÁLNE UČENIE, MECHANIZMY A FORMY SOCIALIZÁCIE, SOCIALIZAČNÉ ČINITELE.
25 RODINA AKO SOCIALIZAČNÝ ČINITEĽ, SOCIÁLNY PRACOVNÍK AKO SÚČASŤ SOCIALIZÁCIE, KONCEPT NAUČENEJ BEZMOCNOSTI.
26 POSTOJE - POJEM POSTOJ, CHARAKTERISTIKA POSTOJA A ORGANIZÁCIA POSTOJOVEJ SÚSTAVY, UTVÁRANIE A ZMENY POSTOJOV, PREDSUDKY, POSTOJE V SOCIÁLNEJ PRÁCI.
27 SOCIÁLNA PERCEPCIA - PODSTATA SOCIÁLNEJ PERCEPCIE, OBJEKT A SUBJEKT, SOCIÁLNA PERCEPCIA, KATEGORIZÁCIA, STEREOTYPY, ATRIBÚCIA KAUZALITY, SOCIÁLNE POZNÁVANIE V SOCIÁLNEJ PRÁCI.
28 KOMUNIKÁCIA - POJEM SOCIÁLNEJ KOMUNIKÁCIE, VERBÁLNA I NEVERBÁLNA KOMUNIKÁCIA, KOMUNIKAČNÉ VZORCE, FORMY NEVERBÁLNEJ KOMUNIKÁCIE, KOMUNIKAČNÉ SIETE, KOMUNIKÁCIA - ZÁKLADNÁ METÓDA PRÁCE SOCIÁLNEHO PRACOVNÍKA.
29 SOCIÁLNE SPRÁVANIE - VŠEOBECNÉ FORMY SOCIÁLNEHO SPRÁVANIA, ŠPECIÁLNE FORMY A ICH UPLATNENIE V SOCIÁLNEJ PRÁCI: KOOPERÁCIA - KOMPETITÍVNOSŤ, PROSOCIÁLNE - HOSTILNÉ SPRÁVANIE, RIZIKOVÉ - KONZERVATÍVNE SPRÁVANIE, SPRÁVANIE V ZÁŤAŽOVÝCH SITUÁCIÁCH, ASERTÍVNE SPRÁVANIE.
30 EMPATIA - VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA PROCESU, EMPATIA AKO CHARAKTERISTIKA OSOBNOSTI, PREDPOKLADY A ROZVOJ EMPATIE, EMPATIA V PRÁCI SOCIÁLNEHO PRACOVNÍKA.
31 MALÁ SOCIÁLNA SKUPINA - POJEM, KLASIFIKÁCIA, CIELE A NORMY SKUPINY, ŠTRUKTÚRA A ATMOSFÉRA SKUPÍN, DYNAMIKA SKUPINY, KONFORMIZMUS, VODCOVSTVO A VEDENIE, POZÍCIA, STATUS, ROLA, MALÉ SOCIÁLNE SKUPINY V SOCIÁLNEJ PRÁCI.
32 SOCIÁLNE PROSTREDIE A PSYCHOHYGIENA - STRES KONFLIKT, FRUSTRÁCIA, DEPRIVÁCIA, UPRIAMIŤ NA SOCIÁLNO-PSYCHOLOGICKÉ ASPEKTY, ZVLÁDANIE ZÁŤAŽE, RIEŠENIE KONFLIKTNÝCH SITUÁCIÍ AKO FAKTORY SOCIÁLNEJ PATOLÓGIE A DEVIÁCIÍ.
33 VEĽKÉ SOCIÁLNE SKUPINY - SPOLOČENSKÉ A KULTÚRNE FAKTORY, KULTÚRA A KULTÚRNE VZORCE.
34 PSYCHOLÓGIA DAVU - POČIATKY PSYCHOLÓGIE DAVOV, POJEM DAVU, VZNIK A DYNAMIKA DAVOV, KLASIFIKÁCIA, ČLOVEK V DAVE.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.