Popis:
Vymedzenie SP súvisí s chápaním pojmu sociálny: chápe sa ako spoločenský, orientujúci sa na sociálnu realitu, programy vedúce ku zdokonaľovaniu životných podmienok ľudí, riešenie konkrétnych soc. situácií.
Pri vymedzení sociálnej politiky treba vychádzať zo sociálnej sféry - systém sociálnych vzťahov, pod-mienok a procesov, ktoré sa prejavujú v charaktere činností, v správaní, potrebách, záujmoch, hodnotách a cieľoch sociálnych subjektoch.
Sociálna politika je nástrojom, ktorým štát občanom zabezpečuje ich sociálne práva v zmysle Všeobecnej deklarácie ľudských práva z roku 1948.
Sociálna politika je súbor aktivít a opatrení, ktoré cieľavedome smerujú k rozvoju človeka, spôsobu jeho života k zlepšovaniu životných podmienok obyvateľov, k zabezpečeniu sociálnej suverenity či bezpečia v rámci daných politických, hospodárskych možností krajiny.
Úlohou SP je vytvoriť spoločnosť rovnakých príležitostí a má každému občanovi ponúknuť podmienky k rozvoju jeho ľudského potenciálu. Je základným nástrojom k sociálnej integrácii občanov a v prípade ich zlyhania k zabezpečeniu sociálnej existencie.
Kľúčové slová:
sociálna politika
chudoba
sociálne zabezpečenie
financovanie
bytová politika
priority
produktivita práce
nezamestnanosť
Obsah:
- 1. Sociálna politika a sociálny program. charakteristika sociálnej politiky a princípy sociálnej politiky. ciele sociálnej politiky a jednotlivé funkcie sociálnej politiky. vzťah sociálnej politiky a hospodárskej politiky.
2. Sociálna politika a úlohy sociálnej politiky. modely, typológia sociálnej politiky. vymedzenie sociálneho štátu v sp.
3. Modely prístupov štátov k sociálnej politike a ich postupná modifikácia vyjadrená v inštitucionálnom redistributívnom type, pracovnovýkonnom type a reziduálnom type. európska sociálna agenda. sociálny program rozvoja a záchranná sociálna sieť.
4. Sociálne aspekty transformácie ekonomickej sféry s jej negatívnymi dôsledkami na obyvateľstvo. nová sp na slovensku. vymedzenie sociálnej transformácie sociálnej sféry.
5. Životné minimum v systéme sociálnej politiky. teoretické a právne vymedzenie životného minima. metódy stanovenia životného minima.
6. Chudoba v krajinách eú a v sr. základné dimenzie a príčiny chudoby. prístupy stanovenia hranice chudoy. skupiny obyvateľstva ohrozené chudobou a spôsoby odstraňovania chudoby.
7. Koncepcia kvality života, vymedzenie a náplň. komplexná koncepcia kvality života a objektívne ukazovatele kevality života v jednotlivých oblastiach života. model kvality života a hodnoty. ekonomická dimenzia kvality života.
8. Ekonomické a sociálne premeny kvality života v transformačnom procese, vznik prvokov novej kvality života. prechod od industriálneho sposobu života ku kvalite života postindustriálnej spoločnosti. perspektívy, megatrendy a globálny životný štýl.
9. Hodnotenie základných aspektov ľudského rozvoja - prístupy a ukazovatele programu osn pre ľudský rozvoj, vzťah medzi ekonomickou prosperitou a ľudským rozvojom. ukazovatele ľudského rozvoja a kvalita života - cieľové kritérium rozvoja spoločnosti.
10. Globalizácia svetovej ekonomiky a sociálna politika.
...
...
...
15. Dôchodkové poistenie, nové prístupy a princípy systému. dôvody potreby reformy. trojpilierový model, i. pilier základný zákonný povinný pilier, ii. piler zákonný povinný kapitalizačný pilier. iii. pilier, doplnkový dobrovoľný pilier dôchodkového poistenia.
16. Reforma zdravotníctva, zmena stratégie plánovania zdravotnej starostlivosti, zmena správania sa občanov, poskytovateľov a zdravotných poisťovní. otázky financovania a siete poskytovateľov zdravotnej starostilivosti.
17. Zdravotné poistenie, obsah, ciele a inštitucionálne zabezpečenie. problémy financovania zdravotnej starostlivosti.
18. Ciele a princípy rodinnej politiky, rodina v spoločenských premenách a priority rodinnej politiky. štátna sociálna podpora, prerozdeľovanie príjmov z prostriedkov štátu na základe princípov starostlivosti.
19. Koncepcia bytovej politiky, jej sociálne aspekty, súvislosti s trhom práce a mobilitou pracovných síl. existujúce nástroje financovania bývania.
20. Sociálna pomoc. subjekty právnych vzťahov sociálnej pomoci. okrajové skupiny populácie, príčiny prepadu cez sociálnu záchrannú sieť.
21. Sociálne poradenstvo, sociálnoprávna ochrana a sociálne služby. sústava zariadení sociálnych služieb. kompenzácia sociálnch dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.
22. Systémy sociálnej ochrany v krajinách eú, východiská a modely sociálnej ochrany v eú. lisabonský sociálny model, európsky normatív sociálneho zabezpečenia.
23. Ciele a priority politiky zamestnanosti v eú. európska stratégia zamestnanosti a operačný program „zamestnanosť a sociálna inklúzia“, ich vplyv na regionálnu sociálnu politiku. otázky voľného pohybu za prácou v eú.
24. Inštitucionálne zabezpečenie tp v sr. aktívna a pasívna ptp. nezamestnanosť ako choroba sociálno-ekonomického systému. charakterizujte regionálne problémy nezamestnanosti v sr.
25. Sociálna charakteristika tp , zamestnanosť a ekonomické aktivity obyvateľstva . vývoj zamestnanosti a mobility pracovnej sily v nadväznosti na demografické zmeny v spoločnosti
26. Nezamestnanosť a politika zamestnanosti sr a v krajinách eú. sociálne, ekonomické a sociálno-psychologické determinanty nezamestnanosti.
27. Produktivita práce, jej meranie a ukazovatele. náklady práce, cena práce - faktory ovplyvňujúce náklady práce v krajinách eu a v sr. princípy odmeňovania a cena práce.
28. Vzdelávacia politika. vzdelávacia politika a ľudský kapitál. vzdelávacia sústava v sr.
29. Podniková sociálna politika. model štruktúry podnikovej sociálnej politiky. zdroj financovania podnikovej sociálnej politiky.
30. Minimálna mzda, jej základné funkcie a dôsledky. mechanizmus stanovenia minimálnej mzdy. prispôsobovanie minimálnej mzdy. cena práce v sr a komparácia s vybranými krajinami eú.