Popis:
1.Teória sociálnej práce. Vymedzenie relevantných pojmov: teória - sociálna práca (globálna definícia IFSW/IASSW 2014) - teória sociálnej práce. Vzťah medzi teóriou, metódami a praxou sociálnej práce.
TEÓRIA SOC. PRÁCE je sústava usporiadania základných ideí poznania, ktoré podmieňujú nielen existenciu ľudstva, ale výrazne sa zameriavajú na vyváženosť spoločenských rozvojových tendencií. Ide o systematické vysvetľovanie pozorovaných faktov a zákonov.
Jej cieľom je poukázať a zodpovedať na teoreticko-praktické otázky soc. života človeka. Odbornými pracovnými metódami s aktívnou účasťou klienta podporiť proces jeho adaptácie a integrácie do spoločnosti.
Teória SP sa zameriava na otázky spojené priamo s možnosťou uspokojovania potrieb a to materiálnych i nemateriálnych, individuálnych i skupinových, a orientuje sa aj na verejné dobro - na konanie v prospech pre prevažnú časť komunity, či spoločnosti.
Teória je súbor tvrdení o predmete výskumu, ktorú považujeme za pravdivú. Teória často predpovedá vlastnosti a javy, ktoré v čase formulovania teórie ešte neboli prakticky pozorované. Ak sa takéto predpovede potvrdia, je to silný dôkaz o pravdivosti teórie, ak sa nepotvrdia, tak je daná teória falzifikovaná a musí sa preformulovať, alebo musí vzniknúť úplne nová teória.
Teória je to, čo si myslíme, metóda je to, čo vykonávame.
Definícia sociálnej práce Definícia soc. práce v SR bola prijatá v r. 1998 v rámci tvorby Systému soc. školstva na Slovensku a znie: „Soc. práca je špecifická odborná činnosť, ktorá smeruje k zlepšovaniu vzájomného prispôsobovania sa jednotlivcov, rodín, skupín a soc. prostredia, v ktorom žijú a k rozvíjaniu sebaúcty a vlastnej zodpovednosti jednotlivcov s využitím zdrojov, schopností osôb a s využitím medziľudských vzťahov a zdrojov poskytovaných spoločnosťou. Je činnosťou v prospech klientov (jednotlivcov, rodín, skupín, komunít), ktoré možno charakterizovať pojmami pomoc, podpora a sprevádzanie". Táto definícia vymedzuje soc. prácu ako praktickú činnosť, jej cieľ, nepriamo predmet, zameranie, subjekt soc. práce.
Kľúčové slová:
teória sociálnej práce
rozvojová a humanitárna pomoc
IFSW
IASSW
sociálny rozvoj
kvalita života
koncepty chudoby
aplikovaná veda
Obsah:
- 1) Teória sociálnej práce. Vymedzenie relevantných pojmov: teória - sociálna práca (globálna definícia IFSW/IASSW 2014) - teória sociálnej práce. Vzťah medzi teóriou, metódami a praxou sociálnej práce.
2) Sociálna práca ako vedný odbor. Atribúty vedy. Predmet sociálnej práce ako vednej disciplíny. Sociálna práca ako aplikovaná veda, veda o konaní a praktická veda.
3) Sociálna práca ako multi-, inter-, trans- disciplinárny odbor. Miesto sociálnej práce v systéme vied. Sociálna práca a iné vedené disciplíny (sociálna politika, sociológia, psychológia, pedagogické a zdravotnícke odbory).
4) Vedecká terminologická práca. Pojem. Termín. Terminológia. Definícia. Klasifikácia. Slovníky.
5) Výskum v sociálnej práci. Špecifiká výskumu v sociálnej práci. Prax založená na dôkazoch.
6) Metodológia. Definovanie. Metodológia sociálnej práce. Metodologické postupy využívané vo výskume sociálnej práce.
7) Definovanie sociálnej práce. Globálne definovanie (IFSW / IASSW 2014) a národné definície. Jej chápanie podľa zákona o sociálnej práci v SR (2014). Kľúčové koncepty a ciele sociálnej práce.
8) Sociálna práca ako profesia založená na hodnotách. Medzinárodný etický kódex (IFSW / IASSW). Aktuálne etické problémy a dilemy sociálnej práce (problematika prenosu a protiprenosu, dvojitých vzťahov, profesionálnych hraníc a pod.).
9) Rozvojová a humanitárna pomoc (rozlíšenie koncepcií). Globálna sociálna agenda (IFSW, IASSW, ICSW, 2010). Sociálna práca a sociálny rozvoj.
10) Teoretické aspekty vzdelávania v sociálnej práci. Globálne štandardy vzdelávania a systém vzdelávania sociálnych pracovníkov v Slovenskej republike.
11) Typológia teórie sociálnej práce. Druhy teórií v sociálnej práci. Komparatívna soc. práca.
12) Humanistické a existenciálne teórie. Vymedzenie pojmov a filozofické východiská. Logoterapia a transakčná analýza, ich aplikovanie v sociálnej práci.
13) Prístup orientovaný na klienta. Postoje a orientácie poradcu v PCA. Aplikovanie tejto teórie v sociálnej práci.
14) Kognitívno-behaviorálne teórie. Základné východiská behavioralizmu. Kognitívne mapy, teória observačného učenia. Techniky v behaviorálnej terapii. Roly sociálneho pracovníka v behaviorálne orientovanom prístupe.
15) Prístup orientovaný na úlohy. Úlohy sociálneho pracovníka v POU. Štruktúra procesu prístupu orientovaného na úlohy.
16) Antiopresívne prístupy. Vymedzenie pojmov opresia, diskriminácia, AOP, antidiskriminácia, pozitívna diskriminácia. P. Freire a jeho pedagogika oslobodenia. Dôležité princípy v AOP a úlohy sociálneho pracovníka.
17) Systémové teórie. Predstavitelia kľúčových konceptov a pojmov (systém, systémový prístup). General system theory. Aplikovanie systémovej teórie na sociálnu prácu s rodinou.
18) Systemické teórie. Systemický prístup. Jednotlivé modely systemických teórií. Prezentovanie informácií o systéme. Techniky užívané v systemickej terapii.
19) Krátka terapia orientovaná na riešenie. Predstavitelia. Základné princípy. Zázračná otázka. Vybrané techniky.
20) Sociálno-ekologické teórie. Soc. fungovanie.Sociálno-ekologické koncepty v sociálnej práci.
21) Paradigmy sociálnej práce. Vymedzenie pojmu paradigma. Paradigmy sociálnej práce? (Payne, 1991 a 2005, paradigma starostlivosti a pomoci, vzdelávacia paradigma).
22) Kvalita života. Teoretické a metodologické východiská kvality života - vymedzenie kvality života, dimenzie kvality života, meranie kvality života v sociálnej práci.
23) Teoretické koncepty chudoby. Koncepcie riešenia chudoby na Slovensku a v rozvojových krajinách.