Popis:
Vznik a vývoj metód sociálnej práce
Podľa Mary Richmondovej je metóda vo všeobecnom zmysle slova usporiadaním série rôznych činností zameraných na dosiahnutie určitého cieľa.
„Metodológia je tou časťou vedy, ktorá sa zaoberá budovaním metód, ktorými disponuje vedná oblasť. Naviac, ak vnímame sociálnu prácu viac ako umenie než ako vedu, potom budeme používať skôr termín metodika a budeme ho chápať v zmysle opisu a výskumu „spôsobu alebo spôsobov konania" zaužívaných v sociálnej práci alebo spôsobu postupovania, zodpovedajúceho pevne stanovenému poradiu a stálym zasadám...".
Žilová, A. (2000) pod pojmom metodológia sociálnej práce rozumie vedu, ktorá sa zaoberá teoretickými, gnozeologickými, logickými a psychologickými otázkami metód, metodických postupov a metodík ako aj princípov a zákonov vedeckého bádania ako tvorivého procesu. Žilová (2000) zdôrazňuje, že súčasťou metodológie je aj tvorba, hodnotenie efektu používaných metód, ale aj metód používaných v oblasti empirického výskumu a následne pri tvorbe teoretických zovšeobecnení.
...
Kľúčové slová:
sociálna práca
sociálny pracovník
sociálne poradenstvo
Obsah:
- Vznik a vývoj metód sociálnej práce
Vzťah soc. pracovníka (poradcu) a klienta
Podmienky spolupráce a akceptácia klienta
Kontrakt s klientom
Formulácia cieľov
Hlavné zásady intervencie
Pozorovanie ako metóda sociálnej práce
Rozhovor ako metóda sociálnej práce
Aktivita a pasivita sociálneho pracovníka v rozhovore
Zásady práce s klientom
Sociálne poradenstvo