Popis:
Podnikanie- teoretické hľadisko
-objektívne a subjektívne predpoklady podnikania
-objektívne -vonkajšie(na každom trhu sa na nachádzajú podnikateľské príležitosti a diery sa na trhu nachádzajú a úlohou podnikateľa je diery nájsť a na zk.svojich vlastností musí túto príležitosť vedieť využiť) a objektívne predpoklady podnikania sa však vytvárajú aj vo vnútri podnikateľských subjektov, keď vytvárajú tkz. vnútornú podnikavosť (vtedy sa využívajú ekonomické príležitosti, ktoré v sebe skrýva vlastný podnikateľský subjekt.
Subjektívne predpoklady - sú dané vlastnosťami podnikateľa.
-patria sem najmä individuálne vlastnosti schopné realizovať určitý druh podnikania. Jednotlivec-podnikateľ, má určitú osobnostnú charakteristiku (iniciatívnosť, schopnosť podstupovať riziká, mať optimistický pohľad do budúcnosti, potreba presadiť sa v kolektíve, mať prirodzenú autoritu a prevahu, mať pozitívnu predstavu o sebe....)
Obchodný zákonník definuje podnikanie ako: Sústavná činnosť podnikateľa vykonávanú podnikateľom samostatne vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, s cieľom dosiahnutia zisk. (sústavnosť, samostatnosť, vlastné meno, vlastná zodpovednosť, dosahovanie zisku) Cieľ- maximalizácia trhovej hodnoty podniku!!
Sústavnosť - podnikanie nie je náhodná činnosť.
Samostatnosť - každý podnik. subjekt ju vykonáva samostatne, vo vlastnom mene
Vo vlastnom mene - právnická osoba - zodpovednosť majiteľov, fyzická osoba - osoba, jedinec, ktorá vykonáva činnosť
Na vlastnú zodpovednosť - znášanie rizika, ktoré vyplýva z podnikania
Dosahovanie zisku - je to hlavný cieľ podnikania
a) Občiansky zákonník rozoznáva dva druhy podnikateľom môže byť každá FO a PO.
Fyzická osoba- každý občan, ktorý sa narodí a získava určité práva a povinnosti, dosiahnutím dospelosti nadobúda spôsobilosť na právne úkony.
Právnická osoba- podnikajúca/ nepodnikajúca ,živnostníci, slobodné povolania (znalci, tlmočníci, lekári, umelci), samostatne hospodáriaci roľníci.
-18.rokov, bezúhonnosť (čistý register trestov), právna spôsobilosť
Právnická osoba vzniká- musí byť zapísaná do obchodného registra, vzniká zápisom do obchodného alebo iného registra a môžu ňou byť:
1. Združenia fyzických a (alebo) právnických osôb (obchodné spoločnosti, družstvá, politické strany, cirkvi)
2. Účelové združenia majetku (nadácie, občianske združenia, neinvestičné fondy)
Kľúčové slová:
podnikanie
ciele podniku
vznik podniku
externý rast