Popis:
Právny formalizmus v demokratickom a právnom štáte
Právnici hľadajú právo v špecifických tlačovinách, knihách, databázach či na webových stránkach. Pre právnikov je v prvom rade dôležitý pôvod informácie, až potom jej obsah. Určité normy považujú za právne nie preto, že sú rozumné či spravodlivé, ale preto, že ich našli napríklad v Zbierke zákonov či v Úradnom vestníku EÚ. Právnici sú do určitej miery formalisti.
Argumenty v prospech právneho formalizmu:
i) Dobrovoľné podriadenie sa autorite zákonodarcu je jediným spôsobom, ako zabezpečiť spoluprácu medzi ľuďmi s odlišnými svetonázormi, a to dokonca aj keď pripustíme, že sám zákonodarca sa môže v niektorých otázkach mýliť. V mnohých prípadoch je lepšie mať aspoň nejaké riešenie (aj s rizikom, že je nesprávne), ako nemať riešenie vôbec žiadne.
ii) Pokiaľ sú pravidlá vytvorené demokratickým spôsobom, potom ich striktné uplatňovanie potvrdzuje vládu väčšiny, resp. rovnosť všetkých. Totiž osobné postrehy právnikov o morálnosti či užitočnosti zákonov nie sú fundovanejšie ako postrehy ktoréhokoľvek iného občana. V demokracii však tieto postrehy majú váhu vo voľbách, nie v súdnom procese.
iii) Striktným uplatňovaním pravidiel sa potvrdzuje nielen vláda väčšiny, ale aj vláda pravidiel. Výhody vlády pravidiel (F. Schauer): a) predvídateľnosť ľudského správania, osobitne štátnych orgánov; b) zvýšenie efektivity rozhodovacích procesov; c) znižuje sa riziko chybovosti úradných rozhodnutí; d) zvyšuje sa systémová stabilita právneho poriadku; e) ide o účinný prostriedok deľby moci...
Limity právneho formalizmu:
Predstavme si šoféra, ktorý prekročil rýchlosť, aby zachránil svojho spolujazdca. V tomto prípade je striktné lipnutie na pravidle kontraproduktívne, pretože: i) ide o výnimočnú situáciu; ii) nie je tu spor o účel porušeného pravidla; iii) v rozvinutom právnom poriadku pravidlá často obsahujú aj svoje vlastné výnimky. Teda ak sa pravidlá majú aplikovať striktne, nevyhnutne to neznamená, že sa musia aplikovať slepo, mechanicky, bez ohľadu či dokonca priamo v rozpore s ich účelom a na nápadne neúmernú ťarchu ich adresátov.
...
Kľúčové slová:
právo
teória práva
právna norma
pramene práva
právny poriadok
medzinárodné právo
tvorba práva
aplikácia práva
právne vzťahy
interpretácia práva
právny predpis
legislatíva
skutkový stav
Obsah:
- Normativita
Špecifické znaky právnych noriem
Štruktúra, pôsobnosť a triedy právnych noriem
Pramene práva
Právny poriadok
Medzinárodné právo, európske právo a právne kultúry
Tvorba práva
Aplikácia práva
Realizácia práva v právnych vzťahoch
Interpretácia práva
Zdroje:
- prednášky
- semináre
- prezentácie
- poznámky
- odborná literatúra