Popis:
Človek - je bytosť bio-psycho-sociálna. Je to živý tvor, ktorý má vyššiu psychiku (vedomie, myslí, dušu,
duchovný život), je to tvor spoločenský (sociálny).
Spoločnosť - nie je súhrn jednotlivcov a spoločenských skupín. Spoločnosť to sú vzťahy medzi ľuďmi (jednotlivcami) a medzi spoločenskými skupinami. Ak pochopíme štruktúru spoločnosti, teda vzťahy (určované, determinované, kultúrou / tradície, hodnoty, normy, inštitúcie - systém sociálnej kontroly/), pochopíme spoločnosť, jej fungovanie, vývoj, správanie a konanie ľudí atď.
Sociálna pozícia - je miesto v systéme vzťahov v spoločnosti, v sociálnej skupine. Každý človek je prítomný súčasne vo viacerých sociálnych pozíciách (syn, dcéra, otec, mama, študent/ka/, občan, občianka, obyvateľ/ka/, partner/ka/, veriaci-veriaca, neveriaci, neveriaca, volič/ka/, nevolič/ka/ atď.) Sociálna pozícia úzko súvisí so sociálnym statusom.
Sociálna rola - vyplýva zo sociálnej pozície. Každý človek teda „hrá“ súčasne viacero sociálnych rolí . Človeka, ktorý je v určitej sociálnej pozícii a „hrá“ určitú sociálnu rolu nazývame aktér. Sociálna rola je systém (súbor) očakávaní, ktoré má určitá spoločnosť, sociálna skupina, k človeku v určitej sociálnej pozícii. Zároveň je to aj schopnosť tieto očakávania naplniť i prekročiť. Človek ( jednotlivec, osobnosť) zosobňuje sociálnu rolu, individualizuje ju, stelesňuje ju. Keďže každý človek je iný, tak aj každá matka je iná, každý otec je iný, každý učiteľ je iný, každý vedúci je iný, každý prezident je iný atď. Očakávania súvisia s tradíciami, normami, hodnotami - kultúrou, typickými pre danú spoločnosť, sociálnu skupinu a teda aj ľudí v nich žijúcich.
Kľúčové slová:
človek
spoločnosť
sociálna pozícia
mobilita
migrácia
inteligencia
socializácia
anómia
obyčaje
tradície
Obsah:
- Človek
Spoločnosť
Sociálna pozícia
Sociálna rola
Sociálny status
Sociálna stratifikácia
Sociálna mobilita
Demografia
Migrácia
Masa
Dav
Elita
Inteligencia
Socializácia
Deviácia
Sociálna patológia
Anómia
Zvyky
Obyčaje
Tradície
...
...
...