Popis:
Strešný väzník - výkres mäkkej výstuže
Zaťaženie konštrukcie
Dôležitými činiteľmi, ktoré bolo nevyhnutné zohľadniť pri návrhu, boli okrem bežného stáleho zaťaženia (vlastná tiaž, vybavenie konštrukcie) a občasného zaťaženia (sneh, vietor, seizmicita) aj investorom bližšie špecifikované úžitkové, technologické zaťaženia. Tie sa pri statickom návrhu ukázali v súlade s platnými normami ako rozhodujúce.
Pri podlaží +4,50/5,40 boli predpísané charakteristické plošné úžitkové zaťaženia stropov 7,5; 20,0 až 22,0 kN/m2. Pri ostatných dvoch podlažiach +9,00 a +13,00/14,00 bolo predpísané zaťaženie 7,5 a 10,0 kN/m2. V prípade strechy sa bralo do úvahy občasné zaťaženie 1,5 kN/m2. Charakteristické lokálne zaťaženia dosahovali extrémne hodnoty až 407,0 kN, bežne potom 100 až 200 kN. Zaťaženie na 12-metrové väzníky z podvesov dosahovalo hodnoty 76,0 až 87,0 kN. Na tieto hodnoty lokálneho zaťaženia z podvesov nebolo možné nájsť pri 24-metrových predpätých väzníkoch s danou obmedzenou konštrukčnou výškou staticky únosné riešenie, čo malo za následok čiastkové úpravy projektu. Ďalšou limitujúcou požiadavkou návrhu bol predpísaný teplotný rozdiel ±30 K.
Požiadavky investora na triedy expozície haly prostrediu (XC1, XC2) a požiarnu odolnosť (R60) neboli z hľadiska statického návrhu zásadné.
Kľúčové slová:
Strešný väzník
zadanie
výkres
výstuž
vystužovanie
strechy
Obsah:
- Strešný vezník - výkres mäkkej vystuze
vystuženie železobetónového vazníka- mekka výstuź
Vystuženie vaznikovej strešnej konštrukcie
Zdroje:
- Zasady vystuzovania železobetonovych konštrukcii