Popis:
ČO JE SOCIÁLNA PRÁCA?
...“ to, čo robia sociálni pracovníci“
...“ sociálna práca je to, čo iné pomáhajúce profesie - sestry, lekári, policajti, verejní zdravotníci - nerobia“
ROZPORUPLNÁ PROFESIA
Pomáhať klientovi
Sociálna kontrola,
Riešenie a prevencia sociálnych problémov
Teoretické vymedzenie sociálnej práce
spoločensky akceptovaná forma pomoci jednotlivcovi, skupine či spoločnosti,
je prítomná v ľudskej histórii od jej začiatku.
Stáva sa dôležitým prvkom štruktúry a fungovania spoločnosti. Nie je to fenomén, ktorý sa objavil až s nezamestnanosťou, drogami či násilím. Objavila sa v ľudskej spoločnosti spolu s otázkami:
Môžem niekde hľadať pomoc? Ak áno, kde?
Pojem - Sociálna práca
Profesia - aktivita pre pomoc klientom obnovovať ich schopnosť sociálneho fungovania a podieľať sa na tvorbe priaznivých spoločenských podmienok
Študijný odbor - vysokoškolské vzdelanie prvého, druhého a tretieho stupňa, rigorózne konanie, ďalšie vzdelávanie v odbore
Vedná disciplína - skúma príčiny ale aj dôsledky vzniku všetkých negatívnych spoločenských javov a hľadá možnosti ich riešenia
Zrod sociálnej práce vychádza z troch skutočností:
existencia človeka
človek má subjektívne problémy, nielen ako individuálna bytosť, ale aj ako člen rodiny, spoločnosti
je možné niečo robiť pre vyriešenie jeho problémov a obohatenie jeho života
Kľúčové slová:
dejiny
sociálna práca
alžbeta
masaryková
sociálne pojmy
Obsah:
- 1A Vysvetlite pojem sociálna práca. Definujte sociálnu prácu podľa teoretikov sociálnej práce. Predmet sociálnej práce. Ciele sociálnej práce. Právna norma v SR, ktorá zakotvuje sociálnu prácu, definícia sociálnej práce.
2A Vymedzte pojmovo asistenta sociálnej práce a sociálneho pracovníka podľa platnej slovenskej legislatívnej normy. Vysvetlite pojem kongruencia v súvislosti s výkonom práce v sociálnej oblasti.
3A Vysvetlite pojmy objekt a subjekt sociálnej práce. Uveďte príklady.
4A Činnosti v práci asistenta sociálnej práce a sociálneho pracovníka. Vymenujte aspoň 10 činností a popíšte ich.
5A Požiadavky na osobnosť asistenta sociálnej práce a sociálneho pracovníka (vymenujte 10 vlastností a popíšte aspoň 5 z nich podrobnejšie).
6A Hlavné úlohy, ktoré by mal plniť sociálny pracovník. Vymenujte 15 úloh a popíšte podrobnejšie aspoň 5 z nich.
7A Predmet dejín sociálnej práce. Užšie a širšie chápanie dejín sociálnej práce.
Rozvoj praktickej sociálnej práce vo svetovom meradle a v kontexte strednej Európy - niektoré významné medzníky (6 úsekov).
8A Sociálny klient. Definícia pojmu. Členenie podľa primárnych symptómov a syndrómov.
9A Sociálny klient. Definícia pojmu. Typológia sociálnych klientov podľa rôznych osobnostných charakteristík.
10A Etika v práci sociálneho pracovníka a asistenta sociálnej práce. Nový etický kódex
sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce - štruktúra a význam (Podľa stránky Slovenskej komory sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce). Všeobecná deklarácia ľudských práv a slobôd
11A Rehoľné rády ranného stredoveku. Náplň ich činnosti v súvislosti so sociálno-zdravotnou činnosťou. Prínos pre dnešnú sociálnu prácu.
12A Rehoľné rády v neskorom stredoveku. Náplň ich činnosti v súvislosti so sociálno-zdravotnou činnosťou. Prínos pre dnešnú sociálnu prácu.
13A Sociálne myšlienky starovekého Orientu, Grécka a Ríma. Predstavitelia a ich sociálne myšlienky.
14A Kľúčové hodnoty sociálnej práce. Podrobne popíšte podľa etického kódexu platného v Slovenskej republike. Vysvetlite etickú dilemu a etický problém aj na príkladoch.
Otázky skupiny B
1B Klasici (osobnosti) sociálnej práce - podrobne popíšte činnosť Alice Masarykovej, Mary Richmondovej, Jane Addamsovej, Octavie Hillovej.
2B Klasici (osobnosti) sociálnej práce - podrobne popíšte činnosť M. Krakešovej - Doškovej, I. A. Bláhu, Štefana Strieženca.
3B Historický priebeh vývoja sociálnej starostlivosti z časového hľadiska (6 úsekov). Uveďte aspoň 6 príkladov sociálnej starostlivosti zo začiatku obdobia nášho letopočtu v Európe.
4B Sv. Alžbeta Durínska, patrónka našej vysokej školy. Jej činnosť a prínos pre sociálnu starostlivosť. Projekty VŠ ZaSP sv. Alžbety v Bratislave v oblasti sociálnej pomoci, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Meta úroveň sociálnej práce v činnosti prof. V. Krčméryho. (pozrieť stránku Vškoly, na ktorej študujete).
5B Rozvoj sociálneho školstva vo svete a v podmienkach Československa a v novodobých dejinách Slovenskej republiky. Vymenujte vysoké školy a univerzity na Slovensku, ktoré poskytujú vzdelávanie v odbore v súčasnej dobe (Samostatná práca podľa informácií na internete).
6B Oblasti (úseky) rozvoja organizovanej praktickej sociálnej práce vo svete aj na Slovensku, so zameraním na vývoj starostlivosti o zdravotne postihnutých.
7B Oblasti (úseky) rozvoja organizovanej praktickej sociálnej práce vo svete aj na Slovensku, so zameraním na vývoj starostlivosti o chudobných.
8B Oblasti (úseky) rozvoja organizovanej praktickej sociálnej práce vo svete aj na Slovensku, so zameraním na vývoj starostlivosti o deti, mládež a rodinu.
9B Oblasti (úseky) rozvoja organizovanej praktickej sociálnej práce vo svete aj na Slovensku, so zameraním na vývoj starostlivosti o pracujúcich aj nezamestnaných.
10B Oblasti (úseky) rozvoja organizovanej praktickej sociálnej práce vo svete aj na Slovensku, so zameraním na vývoj starostlivosti o utečencov.
11B Oblasti (úseky) rozvoja organizovanej praktickej sociálnej práce vo svete aj na Slovensku, so zameraním na vývoj penitenciárnej a postpenitenciárnej starostlivosti.
12B Oblasti (úseky) rozvoja organizovanej praktickej sociálnej práce vo svete aj na Slovensku, so zameraním na vývoj starostlivosti o chorých a zomierajúcich.