Popis:
1. Fyziologické funkcie obligátnych bunkových organel : jadro, mitochondrie,ribozómy, endoplazmatické retikulum, golgiho aparát, plastidy
jadro–je to organela v ktorej je uložená genetická informácia zapísaná v molekulách DNA. Prepis tejto informácie(transkripcia) na molekuly mRNA, ktorá migruje z jadra do cytoplazmy a napája sa na ribozómy, dáva presnú informáciu o potrebe syntézy druhu a množstva určitej bielkoviny. V interkinetickom jadre môžeme pozorovať rôzne štrukturalizovanú hmotu –chromatín. Začiatkom delenia jadra sa chromatín kondenzuje a špiralizuje a nadobúda charakteristický vzhľad chromozómov.
Mitochondrie – mitochondrie sú pomerne samostatné štruktúry bunky, čo potvrdzuje fakt, že majú vlastný genetický aparát- DNA a sú schopné deliť sa nezávisle od delenia buniek. Od cytoplazmy sú oddelené dvojitou membránou. Na mitochondriách sú lokalizované enzýmy zabezpečujúce oxidatívnu fosforyláciu.a tvorbu ATP. Nazývajú sa energetické stanice bunky.
Endoplazmatické Retikulum – je to systém membrán, ktorý tvorí sústavu kanálikov, mechúrikov a cisterien. Zabezpečuje transport látok, prenos signálov z bunky do bunky a prenos podráždenia. Má kľúčové postavenie pri tvorbe vakuol, lyzozómov , ba aj mechúrikov golgiho aparátu. Rozoznávame granulovanú formu a agranulovanú formu.
Ribozómy– sú to ribonukleoproteinové častice, ktoré sú hlavnou súčasťou proteosyntetického aparátu bunky(syntéza bielkovín).Sú to najzákladnejšie a najstaršie štruktúrne komponenty všetkých živých buniek.Môžu sa vyskytovať samostatne, alebo viazane prostredníctvom tenkých vláken mRNA do reťazcov, nazvaných polyribozómy.
Golgiho Aparát – predstavuje komplex lamelárnych membrán. Jeho funkcia súvisí so sekréčnou a exkréčnoučinnnosťou bunky. V cisternách diktyozómov dochádza k polymerizácií sacharidov na polysacharidy a k syntéze glykoproteinov.Golgiho aparát je polyfunkčný a pripisuje sa mu úloha aj pri tvorbe plazmalemy a reparácie bunkovej steny.
Plastidy – vyskytujú sa len v rastlinných bunkách, sú to autonómne organizmy. Majú vlastnú DNA,RNA, aj ribozómy. Podmieňujú proces fotosyntézy– autotrofný spôsob vyživy. Podľa obsahu pigmentov ich rozdeľujeme do troch skupín – leukoplasty, chromoplasty a chloroplasty.
Leukoplasty – nepigmentované plastidy. Vyskytujú sa v klíčnych listoch,endosperme, v koreňoch. Často sa vnich ukladajú zásobné látky.
...
Kľúčové slová:
fyziológia rastlín
chemické zloženie
model fluidnej mozaiky
lokalizácia cytoplazmatických membrán
transformácia energie
prenos signálov
elasticita
transport látok
Obsah:
- 1. Fyziologické funkcie obligátnych bunkových organel : jadro, mitochondrie,ribozómy, endoplazmatické retikulum, golgiho aparát, plastidy
2. Funkcie neobligátnych bunkových organel : sferozómy, peroxizómy, glyoxizómy, vakuola
3. Bunková stena : chemické zloženie, štruktúra a vznik(primárna,sekundárna,) význam
4. Cytoplazmatická membrána : chemické zloženie, štruktúra(model fluidnej mozaiky), lokalizácia cytoplazmatických membrán kompartmentácia, selektívna priepustnosť), transformácia energie, prenos signálov
5. Základná cytoplazma a jej vlastnosti : biochemické procesy lokalizované v cytoplazme.
6. Transport látok cez cytoplazmatickú membránu : difúzia, osmóza,(exo-, endoosmóza, plazmolýza, deplazmolýza, plazmoptýza
7. Donnanov potenciál
8. Elektrochemický potenciál
9. Chemický potenciál vody
10. Osmotický potenciál
11. Tlakový potenciál
12. Matricový potenciál
13. Vodný potenciál – hodnoty yw rôznych druhov rastlín a pôdneho roztoku
14. Rýchlosť pohybu vody do živých buniek
15. Osmoregulácia v rastline
16. Metódy stanovenia osmotického a vodného potenciálu
17. Osmotická heterogenita orgánov rastliny
...