Konštruovanie 1 vypracované otázky na skúšku 36 okruhov
Popis:
Vypracované otázky z predmetu Konštruovanie 1. v súbore zip sa nachádza okruh otázok a okolo každého okruhu je vypracovaný samostatne word dokument. otázky sú vypracované podľa knihy Konštruovanie 1 Žilinskej univerzity v Žiline. Každá otázka je rozpísaná na zhruba 2 až 5 strán. všetky
Pre prípad je v zip súbore priložený aj dokument s okruhmi.
Kľúčové slová:
konštruovanie
otázka
kótovanie
skúška
kreslenie
tolerancie
zváranie
okruhy
ozubenia
výkresy
zobrazovanie
Obsah:
- 1. Opíšte význam a úlohu technickej normalizácie. Predmety technických noriem. Národné a medzinárodné inštitú-cie na riadenie normalizačných činností. Rozdelenie noriem podľa dôležitosti a oblasti platnosti. Záväznosť STN.
2. Uveďte druhy a vytvorenie formátov výkresov hlavného radu ISO-A a predĺžených formátov. Označovanie formátov, poloha výkresových listov. Úprava výkresových listov (rámček, orient. mriežka, stred. značky, …). Všeo-becné zásady skladania výkresov. Popíšte identifikačné a informačné údaje uvádzané v titulnom bloku a v súpise položiek. Odkazy na časti výrobkov na zostavných výkresoch.
3. Popíšte (použitím obrázkov) normalizované metódy premietania a zobrazovania na technických výkresoch (stre-dové, axonometrické, kolmé). Uveďte názvy a označenie 6-tich obrazov predmetu pri kolmom zobrazovaní na nie-koľko priemetní podľa smerov pohľadov. Pomocou obrázkov popíšte umiestňovanie pohľadov na výkrese pomocou dvoch premietacích metód a v smere odkazových šípok. Grafické symboly premietacích metód.
4. Vysvetlite čiastočné a pootočené, miestne a rozvinuté pohľady. Uveďte príklady dvoch spôsobov ohraničenia čias-točných alebo prerušených obrazov, zobrazenie počiatočných a konečných obrysov, krajných polôh pohyblivých sú-čiastok, priliehajúcich (susediacich) častí. Kreslenie a označovanie vzorkovaných povrchov, malých sklonov (úko-sov) alebo zakrivení.
5. Pomocou obrázkov uveďte príklady zjednodušení pri zobrazovaní a kótovaní súmerných predmetov, kreslenie prienikov a prechodov medzi telesami a plochami (viditeľné, imaginárne), pravidelne sa opakujúcich rovnakých tva-rových prvkov (symetrických a nesymetrických), označovanie rovinných plôšok, štvorhranných koncov hriadeľov a otvorov. Príklad kreslenia tvarových prvkov vo zväčšenej mierke.
6. Definujte obraz rezu a prierezu na technickom výkrese. Pomocou obrázkov uveďte spôsoby označovania roviny re-zu (čiary rezu), polohy roviny rezu, smeru pohľadu a obrazu rezu (prierezu). Príklady zobrazovania rezov predmetov v dvoch paralelných, v troch priliehajúcich a v dvoch pretínajúcich sa rovinách rezov. Uveďte príklady miestneho re-zu a rezu symetrických častí.
7. Pomocou obrázkov vysvetlite spôsoby zobrazovania zvláštnych rezov a prierezov (vysunutých a pootočených v pohľade), príklady usporiadania za sebou nasledujúcich rezov cez predmety s pozdĺžnou osou rotačnej súmernosti (osi, hriadele atď.). Popíšte spôsoby označenia plochy obrazov rezu a zásady ich použitia (šrafovanie, tónovanie, vyčiernenie, …)
8. Pomocou obrázkov uveďte základné pravidlá na kreslenie prvkov kótovania: kótovacích, predlžovacích a odkazo-vých čiar, označenie začiatku a možné spôsoby zakončenia kótovacích čiar. Kreslenie odkazových čiar (zástavky, zakončenie). Umiestnenie a možné spôsoby zápisu (smeru čítania) číselných hodnôt (kót), dovolené spôsoby a príklady použitia neúplnej kótovacej čiary s jednou šípkou.
9. Pomocou obrázkov uveďte všetky možné spôsoby kótovania polomerov, priemerov, uhlov, oblúkov, guľových plôch, rozmerov dier, štvorhranov, šesťhranov, kužeľov, sklonov (úkosov), hrúbky dosiek.
10. Pomocou obrázkov definujte a uveďte súbory a systémy kótovania: reťazcové, kótovanie od spoločnej základne (rovnobežné, nadstavené priebežné), kombinované, súradnicové a tabuľkové kótovanie.
11. Popíšte spôsoby kótovania skosených hrán a kužeľových zahĺbení dier a predpisu úpravy a tvaru vonkajších a vnútorných hrán (rohov). Uveďte príklady kótovania rozmerov a polohy opakujúcich sa tvarových prvkov (kruho-vé a nekruhové prvky) a prvkov pravidelne a nepravidelne umiestnených na rozstupových priamkach a kružniciach.
12. Vysvetlite účel použitia a nakreslite tvar normalizovaných druhov strediacich otvorov a zápichov. Na príkladoch uveďte spôsoby zjednodušeného zobrazovania a predpisovania na výkresoch.
13. Pomocou obrázkov vysvetlite základné pojmy tolerovania dĺžkových rozmerov (menovitý, medzný a skutočný rozmer; horná, dolná, základná, pridružená a skutočná odchýlka; tolerancia, normalizovaná tolerancia) a lícovania súčiastok (funkčné a voľné povrchy, druhy uloženia, vôľa, presah). Riešenie zadaného príkladu.
14. Sústava normalizovaných tolerancií ISO: tolerančné stupne, označenie normalizovaných tolerancií a odporúčané použitie jednotlivých tolerančných stupňov pri tolerovaní dĺžkových rozmerov. Na obrázkoch vysvetlite pojmy: tole-rančná jednotka, výpočtový rozmer, rozsahy menovitých rozmerov). Postup určenia hodnoty normalizovanej tole-rancie. Riešenie zadaného príkladu.
15. Pomocou obrázkov popíšte a vysvetlite zásady sústavy uložení ISO: Popíšte postup určenia hodnôt: 1. základ-ných odchýlok hriadeľov, 2. základných odchýlok dier (pomocou všeobecného a zvláštneho pravidla), 3. pridru-žených odchýlok hriadeľov a dier. Riešenie zadaného príkladu.
16. Vysvetlite princíp vytvorenia sústav uložení: jednotnej diery a jednotného hriadeľa. Na príkladoch uveďte mož-né normalizované spôsoby predpisovania tolerovaných
...
Zdroje:
- Konštruovanie 1 - Jozef Bronček, Ľuboš Kučera, Martin Žarnay, Silvester Poljak, Ladislav Čillík, EDIS, 2022
- Konštruovanie 1, návody na cvičenia - Jozef Bronček, Ľuboš Kučera, Martin Žarnay, Silvester Poljak, Ladislav Čillík, EDIS, 2023
- https://structuraldetailer.com/iso-weld-symbols/
- http://www.konstruovanie1.uniza.sk/
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.