Popis:
-sociologická disciplína,kt. sa zaoberá socialnymi javmi a procesmi v celej ľudskej šírke väzieb.Skúma ich podstatu,prejav,výskyt,príčiny vzniku,dôsledk pre spoločnosť a jednotlivca,zaoberá sa prevenciou a nápravou.Je to označenie chorých,nenormálnych vzťahov. Predmet - skúma patologické javy spoločnosti.Vyjadruje sa pojmom deviácia/záškoláctvo/a patolog.správanie /trestná činnosť/.Deviácia je menej závažná.
1.Podľa Durkheima - veda o chorobách a nepriaznivých činoch, skutočnostiach a správaní,ktoré sa odchyľujú od stanoven. noriem, ale sú organickou súčasťou života sociáln.celkov. Podľa neho nie je možné stavať chorobu-sociálnu proti zdraviu, lebo sú to vzájomne sa vysvetľujúce prejavy biologického i sociálneho života. To pozitívne na pat. správaní videl, že predstavovalipokrok v spoločnosti.
2.Podľa Spencera /angl.filozof,sociolog, zakl.pozitivizmu/-pojem na označenie chorých,nenormálnych všeobec. nežiaducich javov spoločnosti.Patria sem sankcionované formy deviant.správ.,štúdium príčin ich vzniku a existencie.Sociálny biologizmus-vníma spoločnosť ako živý organizmus so svojimivzťahmi aj chorobami-vznik prvého pojmu soc.deviácia.Hľadal čo majú spoločné vývoj biologického organizmu/človek/a spoločnosť-spoločné majú schopnosť rastu, nemajú spoločné-človek má rozum, spoločnosť nie, bunky v tele sú spoločné, spoločnosť je rozptýlená. Podľa neho spoločnosť podobne ako organizmus vzniká, rastie, zdokonaľuje sa, rozkladá sa a umiera.
...
Kľúčové slová:
sociálny
sociálna
sociálna patológia
patológia
deviácie
patologické javy
Durkheim
Émil Durkheim
Spencer
správanie
sociálna deviácia
Obsah:
- Patológia
1. Podľa Durkh
2. Podľa Spencera
3. Normality
4. Lamnek
5. Norma
6. Autori a adresáti noriem
7. stupeň platnosti
8. Soc.deviácie
9. Spúšťače patolog.deviant.správan.podľa Spectora a Kitusa
...
17. Inštitúcie
18. Sankcie a aké rozoznáv
19. Normatívny poriadok
20. Chicagska škola
21. Formalizmus G.Simmela
22. Teoria social. ekologie
23. Zonálne hypotézy podľa Ernesta Burgessa
24. Teória soc.dezorganizácie
25. Teória diferencovanej asociácie
26. Anómia podľa Durkheima
Zdroje:
- prdnášky
- poznámky
- skriptá