- Fakulta - Inštitút misijnej a charitatívnej práce a tropického zdravotníctva sv. Jána Pavla II, Bratislava 95
- Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce sv. Ladislava, Nové Zámky 605
- Inštitút bl. Ladislava Strattmanna Batthyányho, Dunajská Streda 0
- Inštitút bl. Metoda Dominika Trčku, Michalovce 16
- Inštitút bl. Sáry Salkaházyiovej, Rožňava 0
- Inštitút bl. Z. J. Mallu, Košice 0
- Inštitút sociálnej práce a ošetrovateľstva MUDr. Pavla Blahu, Skalica 0
- Inštitút sociálnych vied a zdravotníctva bl. P. P. Gojdiča a bl. V. Hopku, Prešov 79
- Inštitút sv. Cyrila a Metoda, Partizánske 0
- Ústav bl. Anny Kolesárovej, Rimavská Sobota 0
- Ústav bl. Tomislava Kolakoviča, Trstená 0
- Ústav Božieho milosrdenstva, Žilina 40
- Ústav sociálnej práce sv. Pátra Pia, Piešťany 0
- Ústav sv. Sáry de Marseille, Banská Bystrica 0
Sociálna práca a sociálne zabezpečenie
«»
Popis:
Sociálne zabezpečenie, 3. ročník, vypracované otázky
Kľúčové slová:
sociálne zabezpečenie
sociálna práca
Obsah:
- 1. Štát (definícia), vznik, vývoj, funkcie, miesto sociálneho štátu v sociálnom systéme, základné princípy sociálnej politiky, osobitne poistný princíp, funkcie a nástroje sociálnej politiky.
3. Historický vývoj sociálneho zabezpečenia (najmä obdobie po vzniku moderného sociálneho zabezpečenia), uveďte najvýznamnejšie normy v histórii, garantujúce sociálnu bezpečnosť
4. Právne garancie sociálnej bezpečnosti občanov a ich riešenie pri sociálnych udalostiach v súčasnosti – vymenujte a charakterizujte (normatívne právne akty, normatívne zmluvy). Sociálne právne vzťahy, právne skutočnosti v sociálnom práve.
5. Právne úkony v sociálnom zabezpečení (viď Systém právnych skutočností – rámik č. XI-3 – Prusák, J.; Teória práva Blava 1995).
6. Charakterizujte sociálne poistenie, zákon o sociálnom poistení, Sociálnu poisťovňu, ako verejnoprávnu inštitúciu, jej poslanie, orgány (financovanie = príjmy, výdavky), platiace subjekty, úloha štátu pri platení (výška a odvod poistného, sankcie za nedodržanie).
7. Na základe zákona o sociálnom poistení definujte a charakterizujte rozsah sociálneho poistenia (druhy), vymenujte druhy dávok podľa jednotlivých druhov poistení – krátka charakteristika;
8. Systém nemocenského poistenia zamestnancov, základné právne predpisy, účasť na nemocenskom poistení, vznik a zánik poistného pomeru, dávky nemocen. poistenia (druh, výška, dávková schéma)
9. Základné pramene a systém dávok dôchodkového poistenia, dôchodková schéma, druhy dôchodkov, príslušné subjekty rozhodujúce v dôchodkovom poistení (NPA), sporení (výška a zvyšovanie dôchodkov, výmera dôchodkov); dôchodkové pripoistenie a dôchodkové sporenie ako nástroje dôchodkového zabezpečenia občanov (NPA, ktoré ich legislatívne upravujú).
10. Úrazové poistenie (úraz, choroba z povolania), platiteľ, druhy dávok, osobitne náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia; vzťah úrazového poistenia a náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia.
11. Garančné poistenie (dôvod), platiteľ poistného, výška, doba, podmienky pre vyplácanie, kto vypláca. Vydajte fiktívne rozhodnutie o poskytovaní dávky z garančného poistenia.
12. Legislatívna úprava štátnych sociálnych dávok (NPA, druh, výška) a jeho základného nástroja (životného minima), riešenie hmot. núdze (ďalej len HN) v zmysle osobitného zákona – dávky príspevky v HN, započítavanie príjmov pre účely štátnych sociálnych dávok, druhy, výška, výplata, nárok; charakterizujte a poukážte na nesystémové – systémové riešenia.
13. Charakterizujte tretí pilier, na ktorom stojí sociálna bezpečnosť občanov (sociálna pomoc), jeho vykonávanie najmä zákonom o sociálnych službách, zákonom o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, poskytovanie sociálnej pomoci dávkami v hmotnej núdzi a zákona o finančných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného poskytnutia.
14. Genéza vývoja sociálnej pomoci – od zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci k zákonu o sociálnych službách a zákonu o finančných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
15. Charakterizujte obsahové rozdiely legislatívnej úpravy tretieho piliera (sociálna pomoc) do účinnosti zák.č.195/1998 Z.z. a od účinnosti zákona č.448/2008 Z.z. – poukážte na zmeny filozofie jednotlivých zákonov, zdôvodnite ako sa vyvíjala a prečo sa mení sociálna legislatíva.
16. Sociálne služby(vymedzenie), ich legislatívna úprava, účastníci právnych vzťahov pri poskytovaní soc. služieb, druhy a formy sociálnej služby, registrácia poskytovateľov, financovanie, pôsobnosť obce a VUC pri poskytovaní soc. služieb, konanie vo veciach soc. služieb (hmotná-procesná norma)
17. Kvalifikácia pracovníkov poskytujúcich sociálne služby, akreditácia vzdelávacích programov a akreditácia na odbornú činnosť, NPA, ktoré kvalifikáciu definujú. Vydajte rozhodnutie o priznaní akreditácie na odbornú činnosť.
19. Realizácia transformácie sociálnej sféry v zmysle Koncepcie reformy sociálneho zabezpečenia, súčasný systém, faktory vedúce k reforme, diverzifikácia systému sociálneho poistenia, piliere sociálneho poistenia – krátka charakteristika, diverzifikácia štátnych sociálnych dávok.
20. Charakterizujte zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ako základnú normu pri transformácii sociálnej sféry, zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a zákon č.581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach..., ako i zákon č.453/2003 Z.z. o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti, porovnajte ich začlenenie v systéme štátneho mechanizmu.
21. Charakterizujte zdravotné poistenie, jeho legislatívu, najmä zák.č.580/2004 Z.z. (zák.č.581/2004 Z.z. a zák.č.577/2004 Z.z.).
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.