Popis:
I.Všeobecná psychológia ako veda. Predmet záujmu, metódy a význam psychológie.
Pojem
Všeobecná psychológia skúma psychiku človeka vo všeobecnosti (skúma všeobecné zákonitosti prežívania, správania).
Metódy psychológie
- Pozorovanie
Skúmanie psychických javov sledovaním a rozborom ich vonkajších prejavov (mimické prejavy, pantomimické, gestikulácia ...)
Psychológia ako veda využíva vedecké pozorovanie, ktoré sa od laického líši tým, že si vopred určuje cieľ pozorovania a robia sa presné záznamy pozorovaného javu.
- Experiment
- Skúmanie psychických javov v zámerne utvorených podmienkach. Zámerne ho vyvolávame, opakujeme, pozmeňujeme podmienky.
a) Laboratórny experiment - v psychologickom laboratóriu
b) Prirodzený experiment - v prirodzenom prostredí napr. v školskej triede
- Exploratívne metódy
a) Anamnéza - zisťujú sa podmienky a okolnosti vývinu jedinca v 3 oblastiach: psychofyzický stav a zdravie v rodine, životné prostredie, doterajší vývin.
b) Rozhovor (interview) -pomocou otázok a odpovedí si vytvárame obraz o osobnosti človeka, jeho záujmoch, postojoch, ideáloch.
c) Dotazník - uskutočňuje sa prostredníctvom písomných otázok, aj skúmaná osoba odpovedá písomne.
Kľúčové slová:
psychológia
1. ročník
všeobecná pscyhológia
pedagogika
Obsah:
- I.Všeobecná psychológia ako veda. Predmet záujmu, metódy a význam psychológie.
II.Psychika. Úrovne psychiky - vedomie, podvedomie, nevedomie, zmenené stavy vedomia. Dve stránky ľudskej psychiky - prežívanie a správanie. Psychické javy správania (reakcie, odpovede, konanie). Determinácia ľudskej psychiky (biologická, sociálna, autoregulácia).
III.Psychické javy prežívania (psychické procesy a psychické vlastnosti). Psychické procesy poznávacie a motivačné. Pociťovanie ako poznávací psychický proces - všeobecná charakteristika, pocit, zmysly - zrak, sluch, chuť, čuch, kožné pocity, telesné zmysly, všeobecné princípy zmyslov, vlastnosti zmyslov.
IV.Vnímanie ako poznávací psychický proces - vnem, funkcie vnímania, vnímanie vzdialenosti, pohybu, času, vlastnosti vnímania.
V.Pozornosť ako poznávací psychický proces - všeobecná charakteristika, druhy a vlastnosti pozornosti.
VI.Predstavy a fantázia ako poznávacie psychické procesy - odlišnosť predstáv od vnemov a od fantázie, delenie predstáv a typy predstavivosti, ilúzie a halucinácie, druhy fantázie, význam obrazotvornosti.
VII.Pamäť ako poznávací psychický proces - druhy pamäti a pamäťové typy, pamäťový proces a vlastnosti pamäti.
VIII.Myslenie ako poznávací psychický proces - všeobecná charakteristika, myšlienkové operácie, rozbor procesu myslenia (pojem-súd-úsudok), riešenie problémov.
IX. Myslenie - problematika inteligencie.
X. Reč ako poznávací psychický proces - všeobecná charakteristika, jazyk a reč, komunikácia, druhy reči.
XI.City ako motivačný psychický proces - emócia a cit, zložky a vlastnosti citov, klasifikácia emócii resp.citov, interindividuálne rozdiely.
XII.Vôľa ako motivačný psychický proces - rozbor vôľového konania, individuálne vôľové vlastnosti.
XIII.Osobnosť - vymedzenie pojmu osobnosť, vlastnosti osobnosti (=psychické vlastnosti): schopnosti, temperament (temperamentové dimenzie a typy), motivačná stránka osobnosti, charakter.