Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 114
projektov

Vypracované otázky - Filozofia dejín

«»
Prípona
.doc
Typ
vypracované otázky
Stiahnuté
38 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
2627
Posledná úprava
28.02.2017
Zobrazené
4 065 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Vypracované otázky na Filozofiu dejín.

Ukážka:
1. Úvod do štúdia. Predmet filozofie dejín, vznik a obsahové modifikácie. Vzťah sociálnej filozofie, sociológie a filozofie dejín.

Záujem filozofie sa orientuje na problém, či ide o zmeny progresívne alebo regresívne, aké metódy poznania sociálnej a osobitne historickej skutočnosti sú najadekvátnejšie, aké je miesto človeka v dejinách a napokon, či existujú objektívne zákonitosti spoločenského vývoja. Filozofia dejín má podriadiť dejiny ako aj vedu o dejinách „mysliacemu uvažovaniu“. Predmetom filozofie dejín majú byť všeobecné princípy a problémy histórie (podľa Herdera). Podľa Hegla sa filozofické chápanie dejín sa sústreďuje na 3 okruhy otázok:
1. cieľ,
2. prostriedky jeho uskutočňovania,
3. otázky vývoja dejín a ich vymedzovania ako „vývoja ducha v čase“.
Predmetom filozofie dejín má byť poznanie relatívne totožného vo všetkých udalostiach minulosti i súčasnosti.
Súčasťou sociálnej filozofie sú aj otázky povahy dejín ako hraničná problematika viacerých spoločenskovedných disciplín. Vo vzťahu k sociálnej filozofií a sociológií má filozofia dejín nezastupiteľné miesto a vnútorné väzby chápeme ako vzťah celku a častí. Filozofia a sociológia reagujú na potreby rozvoja spoločnosti.

Kľúčové slová:

filozofia dejín

hitorizmus

osvietenstvo

sloboda

historizmus

skepsa

idea pokroku

Fukuyama



Obsah:
  • 1. Úvod do štúdia. Predmet filozofie dejín, vznik a obsahové modifikácie. Vzťah sociálnej filozofie, sociológie a filozofie dejín.
    2. Historické myslenie a jeho predmet. Utváranie historičnosti spoločenského poznania. Historické poznanie v kontexte sociálnych vied v 20. storočí. Spätosť historického poznania s ideológiami.
    3. Systémový prístup pri skúmaní sociálnych a historických procesov. Systémový prístup. Pojem systému v historickej optike. Chápanie systémového prístupu v 19. a 20. storočí. Aktuálne problémy systému a systémového prístupu.
    4. Hitorizmus a hitoricizmus. Problém dejinnej kontinuity a temporality. Popperova kritika historicizmu a metodológie dejinnosti spoločenského života.
    5. Filozofia dejín osvietenstva, jej konštituovanie sa a prínos. Francúzska a nemecká iniciatíva
    6. Možnosti dejinnej periodizácie. Štádiá, stupne, formácie cykly. Problém determinizmu a interdetermizmu v historickom procese. Marxova filozofia dejín.
    7. Idea pokroku vo filozofií dejín. Monofaktorálne a multifaktorálne kriteriálne riešenia. Filozofická dimenzia slobody. Sloboda z pohľadu filozofického, právneho a psychologického. Chápanie slobody u B. Spinozu, I. Kanta a E. Fromma.
    8. Sloboda ako filozofická kategória a konštitutívny prvok novovekej filozofie dejín. Spinoza a Kant. Niektoré súčasné riešenia. Fromm.
    9. Filozofia dejín G. W. F. Hegela a jej historický dosah
    10. Historizmus a nemecká filozofia života. Dilthey. Hermeneutika ako metóda.
    11. Iniciatívnosť bádenskej školy. Formálno-metodologické zvlášnosti historického poznania. Windelband a Ricket.
    12. Skepsa filozofie a idey pokroku. Spengler a Toynbee.
    13. Fukuyama a koniec „dejín“. Problém tzv. „uzavretosti dejín“. „Uzavretosť a otvorenosť dejín“. F. Fukuyama a Samuellson - ich odlišný pohľad na dejiny.
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko