Popis:
Pavol Országh - Hviezdoslav: Životopis
Pavol Országh-Hviezdoslav , vlastným menom Pavol Országh, je najväčší slovenský básnik. Jeho veľkosť nie je len v rozsiahlosti básnickej tvorby, ale predovšetkým v jej umeleckej hodnote a vo význame, aký má pre život nášho národa. Jeho tvorba je zrastená so životom slovenského ľudu. Sám vyhlásil, že kým trpí rod, musí trpieť i jeho básnik. Jeho dielo verne odzrkadľuje skutočnosť, preto je realistické. Hviezdoslav však túto skutočnosť aj posudzuje, odkrýva a kritizuje jej chyby. Preto sa aj stal zakladateľom nášho básnického kritického realizmu.
Narodil sa vo Vyšnom Kubíne 2. februára 1849. Okolie básnikovho rodiska si získalo jeho srdce už za detstva. Jeho rodičia pochádzali zo zemianskeho rodu, ale už chudobného, takže celkom splývali s oravským roľníckym ľudom. Zo svojich učiteľov si veľmi obľúbil Adolfa Medzihradského, ktorý neskoršie vplýval aj na jeho národné uvedomenie. Do trinásteho roku žil v rodinnom kruhu, kde sa s veľkou láskou vinul najmä k matke. Mal dvoch starších súrodencov - brata a sestru. Keď brat ostal pri gazdovstve, rodičia sa rozhodli Pavla dať do škôl.
Dali ho na gymnázium do Miškovca, kde býval u otcovho brata. Keď prišiel do Miškovca, po maďarsky nevedel, ale usilovnosťou dokázal, že už na konci prvého ročníka patril k najlepším žiakom. Už tu si obľúbil básne maďarských básnikov Petofiho a Aranya. Pod ich vplyvom v maďarskom prostredí maďarskej školy začal písať básne po maďarsky.
Kľúčové slová:
životopis
slovenský básnik
Pavol Országh - Hviezdoslav
Gábor Vlkolinský
lyrika
epika
Obsah:
- I.Obsah práce
II.Životopis autora
III.Tvorba
IV.Slovenský realizmus
V.Obsah Gábora Vlkolinského
VI.Charakteristiky postáv
VII.Problémy a konflikty v diele
VIII.Kompozícia
IX.Porovnanie Eža a Gábora po obsahovej a kompozičnej stránke
X.Štýl a jazyk diela
XI.Vlastný názor
Zdroje:
- Harpáň M. : Teória literatúry. , Esa, 1994. s.
- Hviezdoslav P.O. : Gábor Vlkolinský. Bratislava, Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1953. 268s.
- Minárik J. a kol.: Literárna rukoväť. Bratislava, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1978. 408s.
- Obert V. a kol.: Učebnica pre 2. ročník gymnázií a stredných škôl. Bratislava, Litera, 1994. 158s.